Sodyum diklofenak miktar tayini üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 22371
  2. Yazar: NACİ FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TEVFİK ORBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
- 52 - ÖZET Bu çalışmada fenil asetik asit türevi, antienflamatuvar bir bileşik olan sodyum diklofenağın tablet, retard tablet, ampul ve supozituvar şeklindeki farmasötik preparatlarında miktar tayini yöntemleri incelenmiştir. Uygulanan yöntemler UV spektroskopisi ve susuz ortamda uygulanan potansiyometrik ve kondüktometrikti trasyonlardır. Farklı koşullarda uygulanan yöntemler için en uygun koşullar araştırılmış ve elde edilen sonuçlar doğruluk ve tekrarlanabilirlik açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 53 - S U M M A R Y Several methods of guantitative analysis of diclofenac sodium, an anti-inflammatory agent and phenylacetic acid derivative have been investigated in different pharmaceutical forms such as tablets, extended release tablets.ampoules and suppositories. The methods investigated are UV spectroscopy, potentiometric and conductometric titrations in non-aqueous medium. The optimum conditions for the methods investigated have been studied and the results have been compared in the precision and reproducibility of point view.