Konya'da bulunan işlemeli keçe örnekleri
The Embrodiered felt samples found in Konya
- Tez No: 110630
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZET Bu araştırmada Konya İli'nde bulunan işlemeli keçe örneklerinin tesbiti ve incelenmesi konu olarak ele alınmıştır. İşlemeli keçe; yün liflerinin birbirine sıkıştırılması ile elde edilen keçenin üzerinde çeşitli nakışlar ile işlenerek oluşturulmuş seccadelerdir. Bu araştırma ile Konya'da çok az keçe ustasının bulunduğu ve keçe sanatını sürdürmeye çalıştıkları görülmüş, süsleme tekniği olarak sadece nakışlama (döşeme) tekniği kullanıldığı tesbit edilmiştir. Ancak işlemeli keçelere günümüz örneklerinde rastlanmamıştır. Bu nedenle araştırma kapsamı içinde ele alınan işlemeli keçe örneklerine ulaşılmaya çalışılmış, ancak araştırma sırasında sadece seccade örnekleriyle karşılaşılmıştır. Konya ilinde bulunan örneklerle birlikte Konya'ya başka illerden ve Konya'dan başka illere giden bütün örnekler konuya dahil edilmiştir. Araştırmada giriş bölümünde araştırmanın önemi, amacı ve kullanılan yöntemler ve keçe ve işlemenin tanımı ve tarihçesi ele alınmıştır. İkinci bölümünde ise Konya'da el sanatları ve keçecilik ve işlemeli keçe seccadelerin önemi belirtilmiştir. Üçüncü bölümde müzelerden ve özel kolleksiyonlardan alınan 24 adet işlemeli keçe seccade örneklerin gözlem fişleri oluşturulmuş ve ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tek tek çizimleri yapılmıştır. Elde edilen veriler tablolara aktarılmış ve frekans dağılımları çıkarılarak değerlendirmeye alınmıştır. Dördüncü bölümde ise, keçe ve işleme yapımında kullanılan malzemeler, yapım teknikleri, kullanım alanları, kompozisyon ve motif özellikleri ele alınarak bilgiler verilmiştir. Araştırmanın değerlendirme ve sonuç bölümünde yazılı kaynaklardan ve konu ile ilgili uzmanlardan elde edilen bilgiler doğrultusunda işlemeli keçe seccadelerin genel özellikleri, günümüzdeki durumu ve yapılacak çalışmalar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out to display and examine the embroidered felt praying rugs in Konya. Felt is a material made from wool fibres packed tight together. Felt praying rugs are embellished with various patterns. Therefore, we have tried to find embroidered mat samples but we could find only the praying rugs ones. All the samples both from Konya and the ones from other cities and also the ones which have been transferred from Konya to cities have been included in our research. All the samples of embroidered felt praying rugs were examined in detail, and it was discovered that some of those were originally from other cities. In the introductory part of this research, the importance, aims, methods of the research and historical background and description of felt embroidery are stated. In the second part, the importance of handworks of Konya-particularly feltwork and embroidered felt praying rugs is stated. In the third part of the research, 24 pieces of embroidered felt praying rugs which were taken from museums and special collections were organized and examined in detail. All the samples were drawn one by one. The outcomes were transferred into charts. They were evaluated according to frequency rates obtained. In the fourth part, information about materials and equipments used in the process of feltmaking, techniques, areas using felt, and pattern characteristics is given. In the analysis and conclusion part of the research the current condition of the embroidered felt praying rugs of general characteries and further studies to take place on the issue are transhipmented through an analysis of written resources and works of experts.