Kollektif karar kabul etme mekanizmi: Eşit ve orantılı dağıtım ve Iyaş Obeli Mobilya ve Ticaret A.Ş uygulaması
The Mechanizm of collective decision making: Egual and propertional distribution and it's application at Iyaş Obelli Furhiture and Industry
  1. Tez No: 110663
  2. Yazar: MUSA AĞAMALİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Sosyal Bilimler Enstitüsü,İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,İşletme Ana Bilim Dalında, Yüksek Lisans yapan AGAMALİYEV MUSA AG AMALİ oğlunun tez konusu:“Kolektif Karar Kabul Etme Mekanizmi: Eşit ve Orantılı Dağılım. Birinci bölümde oyunlar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Burada oyun, strateji, oyuncuların tanımlan veriliyor. Daha sonra ise kaynaklarda, makalelerde sık sık kullanılan ”İki Kişili Sıfır Toplamlı Oyunlar“, ”İki Kişili Sıfır Toplamlı Olmayan Oyunlar','N-Kişili Oyunlar“, ”İki Kişili Sabit Toplamlı Oyunlar“, ”İki Kişili Sabit Toplamlı Olmayan Oyunlar" a birer tane örnek verilmiştir ve bu örnekler yardımıyla bu tip oyunlar açıklanmıştır. Daha sonra ortaklık oyunlar hakkında yardımcı bilgiler ve genel kavramlar ele alınmıştır. İkinci bölümde ortaklık oyunlar teorisinin esasını oluşturan iki model ele alınmıştır (Gelir ve Masraf dağılımı modeli). Gelir dağılımı modelinde iki mümkün çözüm bulunmuştur. Bunlar sırasıyla Eşit ve Orantılı dağılımlardır. Bunlara ait örnek problemler çözülür. Masrafın dağılması modelinde ise,çekirdeklerin özelliklerine bağlı olarak beş uygun çözüm bulunmuştur. Bunlar sırasıyla Orantılı dağılım, Düzenli masraf dağıtımı, Kişi başına masraf dağıtımı, Shapley vektörü ve N-çekirdektir. Bunlara ait örnek problemler çözülür. Uygulamada Orantılı dağılım dışında onların hepsi uzun hesap talep ediyor. Buna göre sonraki bölümde Paskal dilinde bu dağılımların bulunması için programlar yazılmıştır. Daha sonra sermayenin Şebeke modeli ve Dinamik Programlama ile dağıtımı problemi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise,uygulama sonucu Paskal dilinde yazılmıştır. Düzenli masraf dağıtımı ve Kişi başına masraf dağıtımının Paskal dilinde programlan yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
RESUME The theme of the thesis of AGHAMALİYEV MUSA AGHAMALİ oghlu,a Master Degree student in administration branch Economic and Managerial sciences,the institute of Social Sciences:“The mechanizm of collective decision making: Equality and Proportional distribution. Section one contains brief information on the theory of games including the nations ”game,strategy and definition of the players“. Here,the patterns illustrating the freguently used ”2-person zero sum games“, ”2-person non-zero sum games“, ”N-person games“, ”2-person stable sum games“, ”as well as“, ”2-person non-stable sum games", are introduced to larify them. Provides preliminary information on cooperative games. The main concern of section two is the two models (the models of income and cost distribution) constituting the basis of the cooperative games theory. The section suggests two solutions of the income distribution model and spesific patterns concerning their properties five adequate solutions related to the properties of the nuclei are also on essential part of the Cost Distribution problem. These nuclei respectively are proportional distribution the Level tax,the Pillow tax,Shapley vector and N-nuclear. Each nuclear is specified by means of profer patterns. The Level of application (proportional distribution being an exception) requires long-time efforts, it's because of this reason that the following section has special programs designed on the Paskal algorithm,to spectfy these distributions. Section 3 consists of the application results described in the Paskal algorithm language. This section also includes the the Paskal algorithm language descriptions of Level and Pillow taxes.