Motivasyonun işgücü devri hızı üzerine etkileri ve bir uygulama
The Effects of motivation on turnover rate and an application
- Tez No: 110750
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu çalışmada ekonomik, psikolojik ya da organizasyonel motivasyon araçlarının işgücü devri üzerine etkileri incelenmiştir. İşgücü devri, işyerinin verimliliğinin azalmasına sebep olmaktadır. Yetişmiş elemanını kaybeden işletme, kurum kültürünü oluşturmakta zorlanmakta, kurulmuş sistemlerini işletememekte ve böylece de işletmedeki sürekliliği sağlayamamaktadır. İşletmelerde bu kadar önemli sorunlara sebep olan işgücü devrini azaltmanın en güzel yollarından biri işgörenin motive edilmesi, diğer bir deyişle motivasyon araçlarının işgücü devrini azaltıcı şekilde kullanılmasıdır. Çalışmamızda da motivasyon araçlarının işgörnelerin işten ayrılmalarım caydırıcı etkileri incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde Motivasyon kavramı; tanımı, ölçülmesi, özellikleri ve nedenleri de dahil çeşitli yönleriyle açıklanmıştır. Bu bölümde motivasyon teorileri anlatılmış ve motivasyonun etki alanları belirlenmiştir. İkinci bölümde; çalışmanın diğer ana terimi olan işgücü devri tanımlanmış, işgücü devir oranının türleri belirlenmiş, işgücü devri hızının hesaplama yöntemleri açıklanmıştır. Daha sonra işgücü devir hızı ile motivasyon kavramlarının ilişkileri belirlenmiş; işgücü devir hızının yüksek olmasının işletmeye verdiği zararlar açıklanarak, işgücü devir hızını azaltıcı önlemler olarak motivasyon araçlarının kullanılması önerilmiştir. Üçüncü Bölümde, bir önceki bölümde işgücü devir hızını önleyici sebep olarak belirlenen ekonomik, psikolojik ve organizasyonel motivasyon araçlarının detaylı açıklamaları ve işgücü devrini nasıl önleyebilecekleri detaylı olarak açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, Bankalarda kullanılan motivasyon araçlarının işgücü devri üzerine etkileri incelenmiş ve tüm motivasyon araçlarının özellikle psikolojik motivasyon araçlarının işgücü devri üzerinde önemli etkileri olduğu hipotezi geliştirilmiştir. Beşinci Bölümde çalışmanın uygulaması olan anketin detayları belirtilmiş, anket analizi yapılarak sonuçları ve ilgili yorumları yer almıştır. Finans sektöründeki işgörenlerle yapılan anket sonucu en önemli motivasyon araçlarının, ekonomik motivasyon araçları olduğu belirlenmiştir. Sonuç bölümünde ise, çalışmada ele alınan konular üzerinde genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The methods of decreasing the turnover rate by economical, psychological and organisational motivation are researched in this study. The result of the survey applied to the finance sector staff show that the most important motivation tool is the economical motivation, s The effects of the motivation on the staff decision of quitting their jobs is detailed in the study. Moreover high turnover rate has negative impacts on the efficiency in the workplace. The company which looses its experienced staff can not create its organisational culture, can not manage its pre-created systems and as a result can not create a continuity in the company. The best way to diminish turnover rate that creates the problems above is motivating the staff. In other words motivation should be used for decreasing the staff turnover rate. The effects of motivation on staff turnover rate have been searched in this study. In the second part, motivation concept, definition, measurement is explained. Motivation theories are detailed and the effects of motivation is identified. In the third part the other main concept staff turnover rate is explained in details. The types of staff turnover rate is identified. The measurement methods of turnover rates are explained. At the end the relations between motivation and staff turnover rate are identified. In the fourth part, economical, psychological and organisational motivation tools are detailed as preventive reasons. In the fifth part, a questionnaire applied to Bankers on the hypothesis of motivation tools has got a very important effect on staff turnover rate. At the last part, a brief summary of the study is given.