Kurumsal imaj ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin tespitine yönelik bir araştırma
A study aming to find the relation between corporate image and organizational commitment
- Tez No: 264663
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kurumsal imaj, özellikle son yıllarda üzerinde geniş ölçüde tartışılan konulardan biri haline gelmiştir. Teknolojinin ve rekabetin her geçen gün arttığı iş dünyasında kurumlar, kendilerini tanıtma ve bir imaj oluşturma çabası içindedirler. Bunun nedeni ise, bir kurum imajının oluşumunun, kurumun iç ve dış hedef kitlesine kendisini daha iyi anlatma fırsatını vermesinden kaynaklanmaktadır. Bir kurumun kamuoyunda sahip olduğu imaj, onun geleceğe güvenle bakmasını sağlamaktadır.Günümüzün rekabetçi ortamında kurumlar için diğer önemli bir konu da örgütsel bağlılık faktörüdür. Zira örgütsel bağlılık örgüt üyelerinin işle ilgili davranışlarını anlamada oldukça önemli teşhis ve tespitler sunmaktadr. Bugüne kadar yaplan araştırmalar örgütsel bağlılığın; örgütün değer, misyon ve vizyonunu kabullenme, örgütle özdeşleme, kalite geliştirme, yerleştirme, motivasyon sağlama, takım ruhunu geliştirme, güçlendirme, gönüllü olarak örgütte kalma gibi çalışanların tutum ve davranışları ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu tutum ve davranışlarında sonuç olarak iş tatmini, iş gücü devir hızı, işten ayrılma niyetini azaltmakta olduğu ve kişisel ve örgütsel performans üzerinde olumlu etkiler yaptığı bilinmektedir.Bu çalışmanın amacı; kurumsal imaj ile örgütsel bağlılık arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde imaj ve kurumsal imaj kavramları açıklanmış, ikinci bölümde örgütsel bağlılık kavramı üzerinde durulmuş, üçüncü bölümde kurumsal imaj ile örgütsel bağlılık kavramları birbirleriyle ilişkilendirilmiş, dördüncü ve son bölümde ise bir anket çalışması yapılarak kurumsal imaj ile örgütsel bağlılık arasında ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Anketlerin analiz edilmesi sonucu, kurumsal imaj ile örgütsel bağlılık arasında pozitif bir ilişki olduğu anlaşılmış ve iyi bir kurumsal imaja sahip kurumların çalışanlarının örgütsel bağlılıklarının yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate image has become one of the hot topics in recent years. Corporates struggle to promote theirselves and create a corporate image in today?s business world which competition and thecnology is rising everyday. Reason for this is that creation of a corporate image gives the opportunity to make itself known better to internal and external target markets. An image a corporate has in public eye provides a more secure place in future.Another important subject for corporates in today?s competetive environment is organizational commitment. Because organizaitonal commitment presents quite important diagnosises and shootings to understand behaviours of the employees about their jobs. Researches in the literature shows that organizational commitment is directly related to employees? attitudes and behaviours such as appropriation of organization?s value, mission and vision, identification with the organization, providing motivation, improving team spirit, staying with the organization voluntarily and installing of quality devolopment efforts. It is known that as a reasult these attitudes and behaviours results in decrease at job satisfaction and intention to leave and has positive effects on personal and organizational performance.Goal of this study is to determine whether there is realtion between corporate image and organizational commitment. This study consists of four chapters. In first chapter image and corporate image is described, in second chapter organizational commitment studied, in third chapter corparate image and organizatonal commitment studied together, in fourth and last chapter its been tried to diognoss relation between corpoarte image and organizational commitment through a survey study. As a result of survey analysis, it has been found out that there is a positive relation between corporate image and organizational commitment and corporates with better image has higher organizational commitment.