Küresel rekabet ortamında uluslararası stratejik ittifakların yönetimi ve başarı faktörleri
Determinations of success in international strategic alliances and management of alliances in global competition environment
  1. Tez No: 110793
  2. Yazar: METİN ÇALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN GEGEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Teknolojik gelişmeler ve küreselleşme bir anda rekabetin temelini değiştirebilmekte, yapılan yatırımları geçersiz kılabilmektedir. Gelişmeler en büyük küresel firmalardan orta ve küçük ölçekli işletmelere kadar bir çok firmayı, bir şekilde riskleri ve kazanımları paylaşacak ortaklar aramaya zorlamıştır. Birbiriyle kıyasıya rekabet eden birçok firma, ortak hareket etmenin yollarını keşfetmişler ve stratejik ittifaklar tesis etmeye başlamışlardır. Stratejik ittifaklar lisans anlaşması, ortak ar-ge, ortaklaşa pazarlama, ortaklaşa üretim, karşılıklı bilgi alışverişi, karşılıklı dağıtım gibi işletmenin üst düzey stratejisiyle ve temel işleriyle yakından ilgili, açık uçlu sözleşmelerle yürütülen faaaliyetler şeklinde gerçekleşmektedir. İttifaklarda başlıca riskler olarak firma bilgilerinin dışarıya sızması, şirketin ele geçirilmesi, ortağın rakip haline gelmesi, rekabet üstünlüğünün kaybedilmesi ve temel yeteneklerin kaybedilmesi söylenebilir, ittifakların firmalara getirdiği faydalara örnek olarak da geniş yetenek havuzuna ve daha geniş pazarlara girme, yatırım riski ve kaynaklarını paylaşma, zayıf yönleri ikame etme, rekabetin ve standartların yapısını belirleme ve rekabetçi konumu geliştirmeden bahsedilebilir. İttifak yönetimi klasik yönetim uygulamalarına göre önemli farklılıklar içerir. Heşeyden önce rekabet ve ortaklığın birarada yürütülmesi, öğrenme ve firmaya özgü bilgilerin korunmasının aynı anda yapılması gerekir, ittifakın yönetimiyle ilgili başlıca önemli konular üst yönetimin itifaka desteği ve katılımı, farklı mili ve şirket kültürlerinin bağdaştırılması, doğru ortağın seçilmesi, doğru yöneticilerin seçilmesi ve olası çatışmaların çözümüne dair süreçlerin geliştirilmesidir. Stratetejik ittifaklarda başarı unsuru olarak göze çarpan başlıca dört başlık doğru ortağın seçilmesi, ortaklar arasındaki kültürel engellerin aşılması, ortaklar arasında güven tesis edilmesi ve oluşturulan güven ortamında gerekli öğrenme ve bilgi alışverişinin sağlanmasıdır. Anahtar Kelimeler : stratejik ittifak, uluslararası stratejik ittifak, küresel stratejik ittifak, stratejik şirket ittifakları, stratejik işbirliği, stratejik ortaklık, stratejik yönetim, küresel rekabet küresel işletme, küresel pazarlama, stratejik ittifaklarda güven, stratejik ittifaklarda ortak seçimi, stratejik ittifaklarda kültür, stratejik ittifaklarda öğrenme, stratejik ittifakların yönetimi, stratejik ittifaklarda başarı, stratejik ittifaklarda risk, ortaklaşa rekabet
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Technological developments and globalization can change the basis of rivalry very quickly and can make all the investments invalid. All these developments forced various big and small sized firms to search partners in order to share costs and earnings of their global investments. Lots of fims that cruely competes with each other, anyway managed to act together and set up strategic alliances. Strategic alliances are open ended contracts that are related with stategy and core business of the firm and set up as licence agreement joint research and development, joint marketing, joint production and know-how exchange etc. Main risks in strategic alliances can be told as leakage of firms knowledge, loosing control, partner's coming out as a rival, loosing the competitive advantage and core competencies. Entering into a wide competency pool, reaching new markets, sharing risks and costs of investmenrts, compensating the weak sides of firm, determining the strtuctrue of standarts and sahpe of rivalry are examples of advantages of alliance. Alliance management involves important differences as it is compared to classical management activities. Firs of all, cooperation and competition must be held together and also learning new knowledge and protecting firms own knowledge must be realized simultaneously. Imprtant topics for managing the alliance are top managements commitment and participation, harmonizing different national and corporate cultures, selecting the right partner and improving process to deal with conflicts. Most important factors for success of strategic alliances can be mantioned as partner selection, dealing with cross cultural conflicts, trust building and learning between the partners. Anahtar Kelimeler : strategic alliance, international strategic alliance, global strategic alliance, Success factors of strategic alliances, determinanats of success in strategic alliances, risk and alliance, culture and alliance, learning in alliance, trust and alliance, managing alliances, cooperative competence