Terrorism and the international system
Terörizm ve uluslararası sistem
  1. Tez No: 110805
  2. Yazar: ŞÜKRÜ YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. E. BÜŞRA ERSANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, politik amaçlı şiddet olgusunun bir görünümü olan terörizmin uluslararası siyasi sistemle olan ilişkisini, etkileşimini ve ikisi arasındaki nedensellik bağlarını incelemektir. Bu amaçla öncelikle terörizmin uluslararası sistemle olan ilişkisi genel olarak incelendikten sonra Soğuk Savaş sonrası dönemde, sistemsel düzeyde uzun dönemli dönüşümlerin terörizmin doğası üzerindeki etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Terör ve terörizm olguları ile ilgilenen her akademik/bilimsel çalışma öncelikle terörizmin tanımı sorunu ile ilgilenmek ve kendi terörizm tanımını ortaya koymak zorundadır. Bu işlem teorik ve pratik bazı sorunlar nedeniyle kolay bir süreç olmasa da, terörizmin tanımı bir çeşit siyasi kontrol mekanizması olarak yapılabilir. Terörün ve terörizmin sistem üzerindeki etkisinin doğru ve yeterli bir değerlendirmesinin yapılabilmesi için, terörün ve terörizmin sistem içindeki konumlarının belirlenmesi, ve de uluslararası sistemle olan etkileşimlerinin ortaya konulması gereklidir. Bu durum Soğuk Savaş sonrası dönemde, kendisini açıkça ortaya koymaktadır. 90 'lı yıllarda terörizmin doğasında görülen ve terörizm çalışmaları literatüründe, genel olarak, dönemsel askeri-politik değişimlerce desteklenen aktör seviyesindeki dönüşümlere atfedilen değişimin, daha derinlemesine analiz edildiğinde, uluslararası sistemin“yapısında”meydana gelen uzun dönemli ve tedrici bir dizi dönüşüme uyum sağlama sürecinin bir yansıması olduğu görülmektedir. 11 Eylül 2001 tarihinde Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagona yönelik terör saldırılan sonrasındaki askeri, siyasi, ekonomik, ve diplomatik gelişmeler bu dönüşüm ve uyum sürecinin bir parçasını oluşturmaktadır ve dolayısıyla sonuçları yine bu dönüşüm süreci çerçevesinde değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main objective of this study is to investigate the relation and interaction between terrorism (as one face of politically motivated violence) and the international political system, as well as the causative link between these two. For this end, after investigating how terrorism and the international system generally are related to each other, the impact of system level long-term transformations in the post-Cold War era on the nature of terrorism will be assessed. Every academic/scientific study covering the issues of terror and terrorism, first of all, has to deal with the problem(s) of definition, and has to formulate its own definition of terrorism. Although this process is not an easy one - due to some theoretical and practical difficulties - definition of terrorism can be formulated as“a kind of mechanism for political control”. In order to adequately and accurately assess the impact of terror and terrorism on the international system, determining the relative positioning of terror and terrorism within the system, and exhibiting its interaction with the international system seem to be a necessity. This circumstance is clearly manifest in the post-Cold War era. When carefully analyzed, the changes that have been witnessed in the nature of terrorism, and those have been attributed to actor level transformations strengthened by conjectural military-political changes, turns out to be a reflection of an adaptation process to a series of gradual and long-term transformations within the“structure”of the international system. The military, political, economic, and diplomatic developments in the aftermath of terror attacks on the World Trade Center and Pentagon on September 11, 2001, constitutes an integral part of this transformation and adaptation process and consequently they should be evaluated within the context of theses transformations.