Blok zincir teknolojisi bağlamında kripto paraların, sınıraşan suçlar ve terörizmin finansmanında kullanımı
Crypto coins in the context of blockchain ​​technologyits use of in terrorism financing and transnational crimes
  1. Tez No: 640939
  2. Yazar: ORHAN KEMİKSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR NİŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Teknolojik gelişmelerin insanı ve dahil olduğu her süreci yeniden şekillendirdiği günümüzde, kimi yenilikler görece daha büyük kapasiteli etkiler barındırmaktadır. Çağımızda eğitimden sağlığa, hukuktan güvenliğe, ekonomiden sosyal hayata, kişiler ve uluslararası ilişkiler düzleminde iddialı bir teknolojik yenilik adından sıkça söz ettirmeye başlamıştır. Blockchain. Bu çalışma, çok yönlü bir paradigma değişimini bünyesinde barındıran Blok zincir teknolojisini ve onun en popüler çıktılarından biri olan kripto kara kavramının sınıraşan suçlar nezdinde anlamlandırılmasını ve özellikle de siber suçlar, kara paranın aklanması ve terörün finansmanına konu olması bağlamında literatüre katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Yapılan çalışma neticesinde her ne kadar kimi kripto paraların bu suçlara konu ve kayak teşkil ettiği görülse de global ölçekte bu paraların söz konusu suçlarda araçsal rolünün son derece kısıtlı olduğu görülmüştür. Bununla birlikte gelişmiş ülkelerin merkezi otoriteleri tarafından bu teknolojik yenilik bir tehdit olarak algılanırken bazı gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından küresel eşitsiz koşullarının aşılması bağlamında yeni bir sosyal ve iktisadi fırsat olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where technological developments are reshaping people and every process they are involved in, some innovations have relatively larger capacity impacts. Education, health, law, security, economy, social life in our age; started talking about the name of an ambitious technological innovation at the level of people and international relations. The Blockchain. This study has been prepared to contribute to the literature in terms of the meaning of Blockchain technology, which includes a multidimensional paradigm shift in terms of cybercrime, money laundering and financing of terrorism and one of its most popular outputs. As a result of the study, although some cryptocurrencies are exposed to these crimes and skis, it has been observed that these coins have a very limited instrument role in these crimes. However, while technological innovation is perceived as a threat by the central authorities of developed countries, it is seen as a new social and economic opportunity for some undeveloped and developing countries to overcome global unequal conditions.