İki kutuplu sistem sonrasında oluşan uluslararası sistem ve terörizm-pkk örneği
The international system and terrorism after the end of the bipolar system-the case of pkk
- Tez No: 207885
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZMİ ÜSTE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
İki Kutuplu Dünya Sistemi'nin sona ermesi ile birlikte uluslararası ilişkilerde ve ülkelerin dış politikalarında büyük bir dönüşüm yaşanmaktadır. Terörizm de bu kapsamda değerlendirilmeye alınması gereken kökleri eski, fakat uygulamaları geçmişe göre oldukça farklılaşmış bir kavramdır. Terörizm ile mücadele son dönemde, devletlerin iç ve dış politikalarında önemli bir yer tutmakta ve bu asimetrik tehdidi karşılamada marjinal önlemler alınmaktadır. Bu tutum, uluslar üstü örgütlerin barışı korumadaki öneminin dikkate alınmaması ile münferit ve onaysız müdahalelerin gerçekleştirilmesine kadar uzanmış ve yeni sistemde kuralsızlığın giderek artacağının göstergesi olmuştur. Dolayısıyla savunma ve güvenlik konularında hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Tezin birinci bölümde ?Terör, Terörizm ve Uluslararası Boyutu? başlığı altında terör ve terörizm tanımlarına, terörizmin çeşitlerine ve Soğuk Savaş sonrası uluslararası terörizme yer verilmiştir. İkinci bölümde, iki kutuplu sistem sonrası Türkiye'de terörizm ve PKK konusu ele alınmış, üçüncü bölümde ise yenilenen tez ve stratejiler ışığında terör örgütünün son durumu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the end of the bipolar world system, there have been great changes both in international relations and in foreign policies of the countries. Terrorism, the roots of which are quite old but the applications are fairly new compared to its history, should be taken into consideration in this new formation. The fight against terrorism has become a major concern in internal and external politics of the states and some marginal measures have been taken to counter this asymmetrical threat. This situation resulted in disregarding the role and importance of supranational organizations in maintaining peace and indicates that lawlessness is likely to increase in the new international system. Consequently, nothing would be the same in the fields of defense and security. The first part of the thesis, entitled ?Terror, Terrorism, and Its International Dimension?, deals with the definitions of terror and terrorism, the types of terrorism, and the characteristics of the international terrorism after the Cold War. The second part examines terrorism and the PKK in Turkey after the end of the bipolar system. The third part inquires into the latest situation of the PKK terrorist organization with respect to its renewed thesis and strategy.