ISO 9001: 2000 kalite yönetim sistemi ile (HACCP) kritik kontrol noktalarında risk analizinin karşılaştırılması ve uygulamalar
ISO 90001: 2000 quality management systems and hazard analysis critical control points
- Tez No: 110822
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BESİM AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET ISO / TC 176 tarafından hazırlanan bu standartlar ilk defa 1987 yılında yayımlanmış ülkemiz ve diğer birçok ülke tarafından benimsenerek uygulanmaya başlanmıştır. 1987 yılından günümüze gelene kadar 2 revizyon daha geçirerek firmalar için daha anlaşılır hale getirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmalar yapılırken diğer standartlarla ilişkileri de düşünülmüş ve bağlantıları kurulmuştur. 2000 revizyonu diğer standartları kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi ve HACCP ile karşılaştırılması yapılarak her iki standarttın da firmaların sürekli gelişimleri ve güvenli üretim gerçekleştirmeleri için iyi bir rehber niteliği taşıması amaçlanmaktadır. Bu amaçla: Hazırlamış olduğum tezimde, ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin Aralık 2000 yılında yayınlanmış olan yeni revizyonunun detaylı bir şekilde incelenerek uygulama çalışmaları ile desteklenmesi amaçlanmıştır. Kalite yolculuğu ile başlayan çalışmalarımda; kalitenin tanımı, tarihçesi ve diğer kalite kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Kalite Yönetim Sistemi başlığı altında incelediğim kısımda ; Kalite Güvence Sistemi ISO 9000 tanımı ve tarihçesi, standartlar serisi ve ISO 9000: 1994 ile ISO 9001 :2000 revizyonuna geçişte merak edilen sorular incelenmiştir. ISO 9001: 2000 Kalite Yönetim Sistemi kısmında ise; standardın Kalite Yönetim Sistem şartları detaylı bir şekilde incelenmiş ve maddeler açıklanmaya çalışılmıştır.HACCP tanımı ve tarihsel gelişiminin anlatılması ile, HACCP prensiplerinin açıklanması sonucu ISO 9001: 2000 Kalite Yönetim Sistemi bağlantılarından söz edilmiştir. Müşteri memnuniyetinin sağlaması ve güvenli gıda üretimi gerçekleştirilmesi amacıyla yapılan HACCP sisteminin örnek çalışmaları ekte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY These standarts, prepared by ISO / TC 176, had been published in 1987 and put into effect by many countries including ours. Since 1987, The Standarts have been revised twice to allow easier comprehension. Revision 2000, with it's level approaching that of the Total Quality Journey, possesses the qualities which enable it to be an adequate guide. Therefore, the present dissertation aims to analyse in detail the new revision of ISO 9000 Quality Managament System, published December, 2000. My studies, initiated by Total Quality Journey attempt to explain the definition of quality, its historical backgraund and other related issues. The section titled Quality Management System comprises the definition and history of the quality assurance system, the series of standarts, and the analysis of particular questions regarding the swicth from ISO 9000 : 1994 to ISO 9000 : 2000. In the section titled ISO 9000 : 2000 Quality Management System, the quality management system requirements of standarts have been analysed in details and have been explained. The process which had been throughly emphasized in the ISO 9000 Quality Management System version 2000 has been analysed and illustrated. The providing of customer satisfaction, measuring, analysis and evaluation - subjects emphasized in revision 2000 - have been examined. Consequently, internal and external customer satisfaction questinarries have been performed, and their evaluations have been presented in the appendix. Production and transportation issues in the production sectors have been examined, the sufficiency of process and machinery has been evaluated, resulting errors have been analysed, and have been presented in appendix.