Barriers facing women seeking leadership positions at the Ministry of Education in Libya
Libya'daki Eğitim Bakanlığında liderlik pozisyonu arayışında olan kadınlara yönelik engeller
- Tez No: 475901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT BEGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kadınlar genellikle kurumlarda liderlik konumunda olmayı çok istemektedirler. Kadınlar son zamanlarda eğitimde önemli kazanımlar elde etmelerine rağmen, bazı araştırmacılar kadınların liderlik konumlarında olmayışını eğitimli kadınların sayısının az olmasına bağlamaktadırlar. Bu katı yaklaşım kadınları genellikle Libya gibi erkek egemen kültürlerde kurumların kariyer basamaklarında üst yönetim ve liderlik görevlerine yükselme fırsatından yoksun bırakmaktadır. Bu tez nicel bir yaklaşımla Libya Eğitim Bakanlığında üst yönetimde liderlik görevleri elde etmek isteyen kadınların karşı karşıya kaldığı çok sayıda engeli açıklamakta ve analiz etmektedir. Bu nicel çalışmanın amacı üst düzey liderlik konumlarında görev almak isteyen kadınların bu konumlarda çalışırken kazandıkları deneyimleri ve karşı karşıya kaldıkları sorunları ve engelleri ortaya koymaya ve anlamaya çalışmaktır. Bu çalışma söz konusu sorunların üstesinden gelmeye çalışırken kadınların ortaya koyduğu faaliyet ve çabaları kapsamlı bir şekilde tanımlamaktadır. Kadın yöneticilerin karşı karşıya kaldıkları sorunların ele alınması gerekli olduğu için, etkili bir eğitimsel yönetim kaliteli eğitim için de bir önkoşuldur. Araştırmacılar başka ülkelerde eğitimle ilgili kadın yöneticilerin karşı karşıya kaldıkları engelleri inceleme olanağına sahipken, Libya'da kadın yöneticiler ile ilgili literatür yetersizdir. Son zamanlarda çok kapsamlı liderlik tarzi üzerinde odaklaşan çalışmalar arasında öne çıkan mevcut bir çalışma etkileşimsel liderlik, dönüşümsel liderlik ve bırakınız yapsınlar-bırakınız geçsinler anlayışına bağlı liderlik tipini kapsayan üç liderlik tarzinin açık bir tarifini yapmak için, çalışan kadınların liderlik tarzinden yararlanmayı amaçlamakta, onların hangisinin daha etkili olduğunu tartışmakta ve liderlik tarzlariyla hem kişisel engeller hem de liderlik konumuna ulaşmak için çabalayan kadınlar tarafından ortaya konulan eylemlerin kullanılması arasındaki ilişkiyi, liderlik tarzlarini ölçmek ve değerlendirmek için çok faktörlü liderlik anketinin uygulanması vasıtasıyla, tanımlamaktadır. Buna ek olarak, Libya'da katılımcı anketi özelliklerin ve eylemlerin tanımlanması konusunda çok daha fazla kapsamlı veri toplamak ve ayrıca katılımcının anket formunu ve örnekleme boyutunu geçerli kılmak için kullanılmış ve araştırmada 387 kadın öğretmen yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Women usually aspire to be in leadership status at organizations. Some researchers attribute the absence of women in leadership positions to a scanty number of educated women, despite the fact that women have lately made important achievements in education. This hard mindset, often-in male-dominated cultures such Libya, denies women the opportunity to gain top management and leadership positions in the functional hierarchy of organizations. This thesis shows and analyzes many barriers that face women in obtaining senior management leadership positions at the Ministry of Education in Libya, through a quantitative approach. The aim of this quantitative study is to discover and understand the experiences and barriers encountered by women while aspiring, seeking, and serving in high-level leadership positions. All is to identify actions that they employed in overcoming those barriers. Effective educational management is a prerequisite for quality education, so barriers facing female managers need to be addressed. While researchers have studied the barriersfacing female educational leaders in other countries, there is a scarcity of literature about female managers in Libya. Among recent studies that focus on a full range of leadership styles, the current study seeks to use the leadership style of working women in order to give a clear description of these three leadership styles which include Transactional Leadership, Transformational Leadership, and Laissez faire Leadership and argues which of them is the most effective and Identify the relationship between leadership styles and both personal barriers and the use of actions taken by females who seek to reach leadership positions through the implementation of a multifactor leadership questionnaire to measure leadership styles, In addition, the participant questionnaire in Libya was used to collect data more broadly on the identification of barriers, characteristics, and actions also to validate the questionnaire of the participant and sample size, which used in the study were 387 female teachers.