Data warehousing application in financial services a case study in a bank
Finansal kuruluşlarda veri ambarı uygulamaları bir banka uygulaması
  1. Tez No: 110857
  2. Yazar: YAKUP KADRİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ABSTRACT Companies that provide easy user access to valuable information, along with the tools to allow rapid decision-making and analysis, are the companies that will quickly gain the most competitive advantage from the information locked within the corporate database. Recently, a set of new concepts ant tools have evolved into a new technology that make it possible. The term that has come to characterize this new technology is“Data Warehousing”. A data warehouse stores a company's business data in databases that provide a historical perspective of information for decision-support applications and analysis. A data warehouse enables end users to quickly and directly examine business data to identify opportunities and weaknesses. Companies that have successfully implemented data warehouses have not only improved decision-making internally within selected departments and business areas, but many have also been able to extend access to customers, suppliers and business partners. While data warehousing is a simple, logical concept, technically it is very complex and challenging. A data warehouse cannot be purchased as a completed application; it must be built and assembled differently to meet each organization's unique requirements. The aim of this thesis is to briefly investigate the CRM application of in one of the leading banks of Turkey. The project from many aspects may be considered as a success story. A success story for every CRM implementation on How the line out of the expectations were made, how they were planned, how and why certain products (or family of products) were chosen? And most important of all how the transformation and adaptation of the products with each other and with the bank's current data processing system have been performed. Trough out the thesis (after the concept of data warehousing) although the case of Pamukbank has been studied the approach is to represent a way, an example for the successful data warehouse implementations in financial services. Throughout the case study interviews have been made with bank's and key supplier's CRM team, internal documents on the application steps were used. Due to this approach a not all the aspects or (internal secret data) of the Bank or IBM has been presented on the paper.
Özet (Çeviri)
ÖZET Günümüzün değişken iş dünyasında firmaların ve üs düey yöneticilerin en büyük ihtiyaçları iş ve market bilgisinin sağlanmasıdır. Yöneticiler sürekli olarak değişen Pazar ortamlarında ellerinde bulunan kaynakların en iyi şekilde kullanılarak verilecek kararlara zemin oluşturacak destekleyici rapor ve verilerin elde edilmesini arzu etmektedir. Firmalar geleneksel yöntemleri sayesinde mevcut sistemlerinde büyük miktarda müşteri verisi bulundurmaktadır. Bu müşteri verisisnin detaylı incelenmesine ve firmaların kara, yapı ve aksiyonlarına yön verecek derecede ayrıntılı ve doğru bilgi akışını sağlayan yeni teknoloji“Veri Tabanı Teknolojisi”olarak adlandırılmaktadır. Basit anlamda Veri Tabanı Teknolojisi oluşturulan bir sistem ve çeşitli seviyelerdeki kullanıcılara hitab eden ürünler yardımı ile firma elinde bulunan mevcut müşteri bilgisinin işlenerek firma pazar payını arttıracak yönde aksiyonler almak için kara vermede kullanılmasıdır. Teorik olarak basit olmasına rağmen“Veri Tabanı Teknolojisi”uygulamaları bu boyuttaki uygulamalar arasında en fazla başarısız olanıdır. Bu tezde“Veri Tabanı Teknolojisi”ana hatları ve zorlukları ile açıklanmıştır. İlk iki bölümde yapılan bu açıklamayı bugüne kadar Türkiye'de uygulanmış en başarılı uygulamalardan birisi olan bir Veri Ambarı uygulamasının incelenmesi izlemektedir. Bu incelemede amaç veri ambarı teknolojilerinin en fazla uygulandığı alanlardan birisi olan fınans sektöründe yapılacak yeni uygulamalara bir model oluşturmasıdır. Veri ambarı uygulamaları herhangi iki firma için aynı sektörde faaliyet gösteriyor olsalar bile aynı şekilde uygulanamaz, uygulanması durumunda başarısızlık kaçınılmazdır. Bu tezde amaç finas sektörü uygulamalarında dikkat edilecek adımları, ürün seçiminin ve firma yaklaşımının nasıl olması gerektiğinin örneklenmesidir. Bu tezin oluşturulması için gerekli kaynakların büyük bölümünü incelenen banka, ve konusunda uzman diğer firma çalışanları ile yapılan görüşmeler ve sağlanan firma içi dokümanlar oluşturmaktadır. Belirtilen dokümanların içeriklerinin bu tezde kullanılması için gerekli izinler alınmıştır.