Benefits and barriers of online shopping in Turkey-an exploratory study with internet users in Turkish academic environment
Türkiye'de çevirimiçi alışverişin faydaları ve engelleri Türk akademik çevresine uygulanan bir çalışma
  1. Tez No: 111013
  2. Yazar: HAKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, dünyada çevrimiçi alışverişin konumunu ortaya koymak ve belirli bir popülasyona uygulanan bir araştırma ile Türkiye'deki durumunu belirlemektir. İnternet'ten faydalanılanarak yapılan çevrimiçi alışveriş, yeni bir alışveriş biçimidir. İnternet' in gelişmiş teknolojik olanakları sayesinde firmalara ve tüketicilere birçok yarar sağlar. Çevrimiçi alışveriş pazarlama için yeni bir araç olmasına ve modern bir alışveriş tarzı olarak görülmesine rağmen, bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlardan bu çalışma içersinde bahsedilmektedir. Ayrıca, yapılan araştırma Türkiye'de çevrimiçi alışverişin gelişmesini engelleyen nedenlere de ışık tutmaktadır. Veri toplama aracı olarak, hedef kitleye yollanan bir anket kullanılmıştır. Anketin dağıtımı e-posta vasıtasıyla yapılmış, bu sayede katılımcıların İnternet kullanıcısı olmaları garanti altına alınmıştır. Araştırmanın hedef popülasyonu Türkiye'deki üniversitelerin akademik ve idari personelidir. Ankette yer alan sorular, İnternet kullanımının arkasındaki nedenleri, tüketicilerin çevrimiçi alışverişi kullanma sıklıklarını ve aldıkları ürün ve/veya hizmet tiplerini, çevrimiçi alışverişin dezavantaj ları konusunda ne düşündüklerini, çevrimiçi alışverişin faydaları konusundaki izlenimlerini ve son olarak çevrimiçi alışverişin geleceği ile ilgili görüşlerini tespit etmeye yöneliktir. Araştırma sonucunda, Türkiye'deki akademik çevrenin İnternet' i alışveriş amacıyla yoğun olarak kullanmadığı ve çoğunlulukla bundan çekindiği ortaya çıkmıştır. Bunun durumun aksine, çevrimiçi alışverişin geleceği hakkında umutlu olunduğu görülmüştür. Çevrimiçi alışverişin önündeki en önemli engelin güvenlik olduğu,“eve teslim”ve“ürün kıyaslaması”olanaklarının ise çevrimiçi alışveriş tarafından sağlanan en önemli yararlar olduğu bulunmuştur. Son olarak,“gizlilik”de çevrimiçi alışverişte göz ardı edilmemesi gereken bir konu olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
I ABSTRACT The aim of this study is to present the situation of online shopping in the world, and to explore its state in Turkey by conducting a survey to a selected population. Online shopping which utilizes the Internet is a new way of shopping. It provides much benefit to companies and consumers by using the advanced technological capabilities of the Internet. Although online shopping is a new tool for marketing and is thought to be a modern way of shopping, it brings some disadvantages with it. These disadvantages are revealed in the study. Moreover, the survey conducted sheds a light on the barriers to the development of online shopping in Turkey. The data collection instrument was a questionnaire that was conducted to the target population. The method to distribute the questionnaire to the target population was e-mail sending which assured that the population members are Internet users. The target population for the research was the academic and administrative personnel of the universities in Turkey. The questionnaire includes questions that aim to gather data about the reasons behind the use of the Internet, determine the level and type of online shopping that consumers use and the degree of consumers' fear about the barriers, clarify the expectations and intentions regarding online shopping, and finally explore the future expectations about online shopping. It was found that Turkish academic environment do not intensively use the Internet for shopping and majority of them refrain from online shopping. On the contrary, they clearly stated that they are hopeful about the future of online shopping.“Security”was found to be the most important barrier on online shopping.“Home delivery convenience”and“possibility to compare products”emerged as the most useful benefits of online shopping. Finally, it was also concluded that privacy important issue to consider in online shopping.