Değişim mühendisliğinin çalışan tatmini üzerine etkisi ve bir uygulama
  1. Tez No: 111012
  2. Yazar: AYÇA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNA ÖZVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışma, değişim mühendisliğinin çalışanların tatmin düzeyine etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde değişim mühendisliği kavramı; ikinci bölümünde ise iş tatmini konusu incelenmiş çalışmanın son bölümünde ise değişim mühendisliği uygulamasının çalışan tatmini üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak amacıyla söz konusu uygulamayı bünyesinde gerçekleştirmiş bir firmanın çalışanları üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın bulgu ve değerlendirmelerine yer verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre çalışanların değişim mühendisliğinden etkilenme düzeylerine göre tatmin düzeylerinde farklılık olduğu saptanmıştır. Buna göre değişim mühendisliğinden kısmen etkilenenlerin, değişim mühendisliği öncesi ve sonrası tatmin düzeyleri birbirine benzerken; değişim mühendisüğinden normal düzeyde etkilenenler ve fazlasıyla etkilenenlerin tatmin düzeyleri artmıştır. ABSTRACT This thesis aimed at exploring the effect of BPR on job satisfaction. For this purpose in the first two sections of the thesis BPR and job satisfaction concepts are examined. In the last section, the results of the research carried out on the employees of a firm which has applied BPR recently are given. According to the results there was a significant difference on the satisfaction levels of the employees due to the level of the effect of BPR on the employees. Thus, the satisfaction levels of the ones who have been affected by BPR slightly have not changed; on the other hand the satisfaction levels of the ones who have been affected by BPR have increased. Ill
Özet (Çeviri)