Siyasal iletişimde liderlerin dilsel retorik stratejileri: Süleyman Demirel örneği
Linguistic rhetorical strategies of leaders in political communication: The sample of Süleyman Demirel
- Tez No: 483227
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, siyasal iletişim sürecinde siyasal liderlerin hangi dilsel retorik stratejileri kullandıkları, Süleyman Demirel örneğinde incelenmiştir. Çalışma, üç ana bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde retoriğin tanımına, tarihçesine, retoriğe ilişkin temel bilgilere, klasik ve modern retorik anlayışlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, strateji ve retorik strateji, siyasal iletişim, siyasal lider ve ikna kavramlarına ve dilsel retorik strateji türlerine (eğretileme, düzdeğişmece, cinas, kişileştirme) yer verilmiş; gerek bu dilsel stratejilerin, gerekse retorik ikna araçlarının (ethos, pathos, logos) siyasal iletişimde nasıl kullanıldıkları, örneklerle ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, Doğru Yol Partisi'nin (DYP) 1991 Türkiye Milletvekili Genel Seçimleri sürecinde 20 Eylül 1991 - 20 Ekim 1991 tarihleri arasında Hürriyet gazetesinde yayımlanan siyasal ilanlarından 40 tanesi, Van Dijk'in mikro söylem analizi türlerinden retoriksek analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which linguistic rhetorical strategies political leaders use in the process of political communication have been examined on the sample of Süleyman Demirel. This study consists of three main sections: In the first section, the definition and history of rhetoric, main information about rhetoric, classical and modern mentalities of rhetoric have been given. In the second section, the concepts of strategy, rhetorical strategy, political communication, political leader, persuasion and linguistic rhetorical strategies (rhetorical tropes) (metaphor, metonymy, personification, pun) have been given; how both those linguistic strategies and rhetorical appeals (ethos, pathos, logos) are used in the process of rhetorical communication have been dealt with with samples. In the third section, 40 political adverts of True Path Party (DYP) published in the Newspaper of Hürriyet between 20 September 1991 and 20 October 1991 in the process of Turkey Parliamentary General Elections of 1991 have been examined by means of Van Dijk's rhetorical analysis method from the types of micro discourse analysis methods.