Bir yerel yönetim yapısı olarak Florida eyaleti yönetim yapısı
The Local Goverenment structure of state of Florida ; as a model management
- Tez No: 111081
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Merkezi ve yerel yönetimlerin performansi noktasinda Türkiye'nin aksayan yönlerini anlamak ve aşmak için bugün dünyanın tek süper gücü olan ve idari yapısı itibariyle çok başarılı bir sisteme sahip Amerika Birleşik Devletleri 'ndeki (ABD) uygulamalarin incelenmesi faydalı olacaktır. ABD'de ülkenin iç meselelerinin yönetilmesi, kaynakların dağıtılması ve bununla alakalı sorumluluk ve yetkiler merkezden (federal devlet) çok; yerel yönetimlerin (eyaletlerin) insiyatifıne bırakılmıştır. ABD isminden de anlaşılacağı gibi bağımsız devletlerin federal bir çatı altında toplanmasından meydana gelmiş bir sisteme sahiptir. Bu bağlamda Türkiye'deki kullanılan adıyla eyalet dediğimiz yönetim birimleri aslında hukuk, vergi sistemi ve idari yapılarında veya başka bir tabirle iç işlerinde bağımsız dış ilişkilerinde de Federal Devlete bağlı otonom karar alma mekanizmalarına da sahiptirler. ABD'de başarılı bir yerel yönetime sahip Florida Eyaleti'nin yerel yönetim yapısında kurulan ve kurumsallaşan yetki ve sorumluluk dağılımının sonucu olarak eğitim, finans, turizm, tarım ve diğer alanlarda gerek eyalet çapında gerekse ülke çapında yakalanan performansın ardındaki yapı ( structure) incelenmeye çalışılacaktır Florida sosyo-kültürel yapısı nüfus dağılımı ve toplumsal yapısı itibariyle ABD'nin en değişken ve dolayısıyla da potansiyel olarak fırsatlarla beraber sorunlara da en cok sahip eyaletlerinden birisidir. İlk olarak Florida iklimi ve doğal yapısı itibariyle tüm ABD'nin kısa veya uzun dönem gelip yerleştiği en çok göç alan eyaletlerinden birisidir.İkinci olarak da ABD'nin Güney Amerika'ya açılan bir kapısı olması nedeniyle ekonomik sistemleri çökmüş Latin Amerika ülkelerinden kaçan ispanyol kökenli nüfusunun yoğunca yaşadığı yerlere sahip olan bir 'hispanic' eyaletidir. Üçüncü ve son olarak ise Florida yine tatil beldeleri ve eğitim imkanlari sebebiyle tüm dünyanın ilgisini çeken bir uluslararası yerleşim birimidir. Bu başarının arka planında bulunan etkenlerden biri olan kurumsallaşmış bir yerel yönetim yapısına ışık tutmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To understand and overcome the deficiencies of Turkish local and central government system it will be helpful to analyze the local governments in the United States of America (USA) which is today's sole super power and one of the best functioning governmental systems in the world. In the US, the administration of domestic issues, allocation of resources and arrangement of duties and responsibilities are taken under the umbrella of local government system. The USA, as its abbreviation obviously stands for, has a federal state body that is the amalgam of individual states under one federal governmental organization. In this respect each and every state of America has its own legal, taxation and administrative structure. All of the states are autonomous entities functioning independently in domestic issues while dependent on the federal government in foreign affairs. The theme of this thesis is to analyze the local government structure of the state of Florida which achieved a high level of performance in education, finance, tourism, agriculture sectors. The level of the success is very much related with the local government structure, which enables a functioning, and problem solving system. With respect to its socio-cultural structure, population and social organization, the state of Florida is one of the most crucial states in the US which is open to opportunities hand in hand with problems. First of all because of its climate and geographical setting Florida is open to domestic immigration inside the US. Secondly, in the case of especially south Florida, the Hispanic inhabitants who came to Florida because of the economic and socialproblems in the South America, play a major role in this state. In this respect Florida is also a multicultural Hispanic state. Last, Florida is recognized internationally because of its high quality facilities in tourism, education and health sectors. Bearing these points in mind in this chapter education, taxation and health system of Florida will be examined. This thesis is one of the few, if not the only, attempt to analyze Florida local government system. In this respect this part of the thesis will provide extensive information about the government structure of the state in detail.