Deneysel olarak diabet oluşturulmuş deney hayvanlarında vanadatın atherosklerotik risk faktörleri üzerine etkisi
- Tez No: 11110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLAY BURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
62 ÖZET Uzun süreli diabetes raellitus'a atherosklerotik damar hastalıklarının eşlik ettiği bilinmektedir. Diabetik hastalar daki lipoprotein dağişiminin buna katkıda bulunduğu ve diabe tik hastalardaki erken atherosklerozdan kısmen sorumlu olduğu sınılmaktadır. Bir eser element olan vanadyumun glukoz meta bolizması üzerinde insülin benzeri etkileri olduğu bilinmekte ancak diabetteki lipoprotein değişimlerini etkileyip etkile mediği bilinmemektedir. Bu çalışmada, deneysel olarak diabet oluşturulmuş deney hayvanlarına kronik vanadat uygulamasının plazma lipoprotein düzeyleri üzerindeki etkileri araştırılmış tır. Çalışmalarımız vanadat ınTip I diabette erken atheroskleroz gelişimi üzerindeki risk faktörlerini azalttığını göstermekte dir.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY Long term diabetes mellitus is known to be accompanied by atherosclerotic vascular diseases. The lipoprotein altera tions found in diabetic patients appear to contribute to, and are partly responsible for the development of early atherosc lerosis. It's known that the trace element vanadium has an insulin-like action on glucose metabolism. But whether it effects the lipoprotein alterations in diabetes is unknown In this study, the effects of chronic administration of vana date to experimentally induced diabetic rats on the plasma lipoprotein levels have been investigated. Our data showed that vanadate appears to have a reducing effect on risk fac tors of early atherosclerosis in Type I diabetes.