Ülkemizde indapamid içeren preparatlarda, indapamid miktar tayini üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 11112
  2. Yazar: SÜREYYA ÖLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞU NEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
5. ÖZET ülkemi zde indapanid içeren Preparatlarda, îndapamid Miktar Tayini üzerinde Çalışmalar. Sülfamllbenzamidoindolin türevi olan indapanid beni- hidrat'm 2.5 mg'lık Flupamid draje ve Indanid kapsül prepa ratları ülkemizde dlüretik-antihipertansif amaçla çok yaygın kullanılmaktadır. Ancak hiçbir farmakope îndapamid hemihidrat' ın miktar tayinine ilişkin bir yönteme yer vermemektedir. Bu nedenle tez çalışmalarında uygun bir yöntem bulmak için, özel likle yapısal ve farmakolojik yönden benzer bileşikler için uygulanan titrimetrik ve spektrof otometrik miktar tayini yön temlerinin, indapamid hemihidrat'a uygulanması ve birbiriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Buna yönelik olarak, diğer yöntemlerin denenmesi yanında diüretik-antihipertansif bir bi leşik olan Xipamid için geliştirilmiş olan susuz ortamda asidi - metrik miktar tayini yöntemi de indapanid hemihidrat'a uygulan mıştır. Deneysel kısımda uyguladığımız yöntemleri başlıca iki ana grupta toplayabiliriz: 1. Spektrof otometrik yöntemler (OV ve Görünür Alanda) 2. Titrimetrik yöntemler (Asidimetrik-Susuz Ortam Tit rasyonu) Deneysel kısımdan elde edilen bulgulara göre, yöntem ler arasında doğruluk ve duyarlılık açısından belirgin bir farklılık olmamakla birlikte, ÜV alanda uygulanan ve sonuçla rın doğru denklemi yardımıyla alındığı spektrofotometrik yön tem duyarlık ve doğruluk yanında uygulanabilirliğinin de son 51derece yeterli olması nedeniyle diğerlerine tercih edilebile cek bir yöntem olarak belirlenmiştir. 52
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY Studies on the Quantitative Analysis Methods of Inda- pamide for Indapamide Containing Preparations Which are Avali - able in Our Country. Indapamide hemihydrate is a sulfamoilbenzimldo- indollne derivative and its dragie and capsule forms under the names of Flupamlde and Indamide, containing 2.5 mg active in gredient, are used very frequently in our country as diuretic- antihypertansive agent. But, there is no spesific method in the Pharmacopoeia related with quantitative analysis of Indapamide hemihydrate. For this reason, in our study we have aimed to arranged and compare some assay methods for Indapamide, which are especially used for some other structurally and pharmaco logically similar compounds. As a result of this aim, we have also arranged and used a non-aqueus titration method, which was devolepped for another diuretic-antihypertansive agent; Xipa- mide. The methods are applied in experimental part would be classified in two major categories; 1. Spectrophotometric (UV and Visible) Methods, 2. Titrimetric (Non-aqueus) Method According to the statistical results of experimental data, there is no significant difference among the methods, from the accuracy and the sensitivity point wiew. But, the spectrophotometric method used in UV region and the results received by using linear equation, would be preferable in com- parision with others, because of its high applicability, in 53addition to its accuracy and sensitivity. 54