Diyabetik sıçanlarda timus dokusunun ışık ve elektron mikroskop incelenmesi
The Study of thymus tissue in diabetic rats under light and electron microscope
- Tez No: 120052
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT AYVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DİYABETTİK SIÇANLARDA TİMUS DOKUSUNUN IŞIK ve ELEKTRON MİKROSKOBUNDA İNCELENMESİ AshhanYILMAZER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Pro£ Dr. Cevat AYVALI Bu çalışmada Alloksan, neonatal dişi albino sıçanlara intraperitonal olarak injekte edildikten sonra timus dokusunda meydana gelen değişimler histolojik düzeyde incelenmiştir. Bu değişimleri şu şekilde sıralamak mümkündür: Diyabetik timusda lenfosit sayılarında artış gözlenmiştir. Lenfositlerin ve epitelyal retiküler hücrelerin sitoplazmalarında vakuolleşmenin arttığı gözlenmiştir. Hücrelerin sitoplazmasında mitokondrilerde şişme ve krista erimeleri gözlenmiştir. Medullada Hassall cisimciklerinde artış olmuştur. Doku artıklarının oluşmasına bağlı olarak makro&j faaliyetlerinde artış gözlenmiştir. Medullada yer yer epitel hücre kümeleşmesi ile epitel hücrelerinde desmozomlar gözlenmiştir. Medullada damarlanmanın ve damar çevresinde kalınlaşmanın yanında endotel hücrelerinin çekirdeklerinde derin toplaşma gözlenmiştir. Lenfositler arasında eozinofil ve nötrofil lökositlere rastlanmıştır. İnterlobüler bölgedeki kollogen liflerde erimeler gözlenirken, medulladaki Hassall cisimciğinin etrafında yoğun olarak kollogen lifleri gözlenmiştir. 2002, 31 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Timus, alloksan, sıçan,diyabet, ışık mikroskobu, elektron mikroskobu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE STUDY OF THYMUS TISSUE EN DÎABETÎC RATS UNDER LIGHT AND ELECTRON MICROSCOPE AskhanYILMAZER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Cevat AYVALI In this study, the diabetic changes in the thymus that occured after intraperitonel alloxan injecting to neonatal female albino rats are histologically searched. Some histological changes can be ordered as follow: An increase is observed in the number of lymphocytes. Vacuolization is also seen in the cytoplasm of lymphocytes and epithelial reticular cells. Swollen mitochondria and losses of crista are observed in some cells' cytoplasm. There is an increase in number of Hassall corpuscles. There were over activities of macrophages due to the tissue remnant. Epithelial cells were partly grouped in the medulla. These cells have been connected by desmosomes. On the other hand the vascularization in the medulla and thickness surroundings of the vessels, deep lobulation of endothelial cell nuclei had been observed. Among the lymphocytes, inflitrated eosinophil and neutrophil leucocytes were found. While there were collagen degeneration at the interlobular area, very dens collogen fibers packed around the Hassall corpuscle in the medulla. 2002, 31 pages KEY WORDS: Thymus, alloxan, rat, diabetes, light microscope, electron microscope