Okuma zorluklarını gidermede bireyselleştirilmiş öğretim materyallerinin etkililiği
- Tez No: 111207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AŞICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Okuma, gözlerin ve ses organlarının çeşili hareketlerinden ve zihnin anlamı kavrama çabasından oluşan karmaşık bir etkinliktir. Bütün derslerin okumayı gerektirdiği göz önünde bulundurulursa, iyi okuma ve anlama becerilerinin başarı üstündeki etkisi de açıktır. Sesli okumada ise kelimeleri kusursuz, doğru, doğal bir biçimde konuşur gibi okumak temeldir. Yapılan bazı araştırmalara göre, ilkokul sınıfları düzeyinde sesli okumada pek çok hatalar ve bireysel ayrılıklar olduğu belirlenmiştir. Bunları sınıflandırmak gerekirse: 1. Söyleme Hataları (Söyleyememe) 2. Okunan Sözcüğü Yeniden Okumak (Düzeltme) 3. Parçaya Eklemeler Yapma (Ekleme) 4. Bazı Sözcükleri Atlama (Atlama) 5. Parmakla Sürme-Okuduğu Yeri Kaybetme Böyle düşünüldüğünde, öğretimin bireyselleştirilmesi öğrenciler arasındaki farklılıkları göz önüne almak bakımından gerekli olduğu kadar çocukları yormadan yetiştirici yollardan sürekli ve gerçek bir çalışma ile başarı kazandırmak bakımından da etkili ve önemlidir. Araştırma 2001/2002 eğitim-öğretim yılı ve ilköğretim okulu 3. sınıf öğrencileri ile sesli okumada güçlük çeken öğrencilerle ve okuma hatalarıyla sınırlıdır. Araştırma deneme modeli ile yapılmıştır. ıııGerekli deney ve kontrol grupları belirlendikten sonra üzerinde çalışmalar yapılarak geliştirilen bireyselleştirilmiş öğretim materyalleri deney grubuna uygulanmıştır. Deney grubunun materyallerle çalışmasından sonra, okuma hatalarmdaki azalma düzeyine kontrol gruplarıyla karşılaştırılmalı olarak bakılmıştır. Karşılaştırmalar, grupların öntest sonuçlarından sontest sonuçlarının çıkarılmasıyla elde edilen farklar ile yapılmıştır. Uygulama sonunda, deney grubu ile okuma hataları gösteren kontrol grubu 1 arasındaki farka bakılarak, anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yine deney grubu ile okuma hataları göstermeyen kontrol grubu 2 arasında da anlamlı farklılıklar çıkmıştır. Farklılaşmalar incelenirken cinsiyet değişkeni de dikkate alınmıştır. Uygulanan
Özet (Çeviri)
SUMMARY Efficiency of Personalized Education Materials to Remove Reading Problems Reading is a complicated act which done by some various moves of eyes and voice organs ; and also by interpretation of the meaning. Considering that in any lesson reading is needed, it becomes clear that proper reading and interpretation have crucial effects on success.In reading aloud, basic thing is to read words fluently and in a natural way. According to some researches; in primary level there are many mistakes and personal differences while reading aloud. To classify: 1. Mistakes in saying ( not to be able to say) 2. Repeat a word that is read before (Correction) 3. Adding something to text (Adding) 4. Omitting some words (Omitting) 5. Following with finger - Losing his place According to personalized education it is necesssary not only to consider the differences among students but also it's effectiveness and importantance to educate students continuously and with a real study without being exhausted in a school. Research is third grade students of limited with 2001/2002 education period, and students having problems while reading aloud and their reading mistakes. Research is couducted by according to using experimental model.After the experiment group has worked with the education materials and study cards, a comparison has been done between the experiment and the control groups. Reduce appeared on experiment group's mistakes after studying with the materials that compared with the control group's mistakes. After applying a logical difference has been noticed and found by comparing experiment group to control group 1. A logical difference has not been noticed as a result of comparison experiment group to control group 2. While analyzing those differences, sex factor has been put into account, too. In comparisons, arithmetic averages, frequencies and percentages have been considered by applying