Güzide Sabri'nin romanlarında kadın ve aile
  1. Tez No: 111250
  2. Yazar: NALAN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENVER TÖRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Çalışmamızda Meşrutiyet dönemi yazarlarından Güzide Sabri Aygün'ün eserlerinde kadın ve aile konusu incelenmiştir. Kadınların o dönem içerisinde toplum ve aile baskıları, yaptıkları ferdi hatalar yüzünden yaşamlarını mutsuz olarak geçirdikleri gözlemlenmiştir. Eserlerde, toplumun değer yargıları ve bunların kadınlar üzerindeki olumsuz etkileri açıkça görülmektedir. Romanlarda başkalarının mutlulukları için kendi hayatlarından fedakarlıklarda bulunan kadınlar dikkat çekmektedir. Bu kadınlar her şart altında toplumun kendilerine yüklediği görevleri yerine getirirler. Bunun yanında kendi hırslarının kurbanı olan kadınlar, da eserlerde yer almaktadır. Yazar, bütün eserlerinde mutsuz olan kadınların profilini çıkarır. Sevdiklerine kavuşamayan, hayatlarında istediklerine erişemeyen kadınları anlatır. Bu kadınlar mücadele gücünden yoksun, kaderlerine boyun eğen karakterlerdir. Yazar bu kadınların hayal kırıklıklarını aşk hikayeleri çerçevesinde verir. Yapılan çalışma, o dönemin kadınları hakkında bilgi verir niteliktedir. Çıkarılan sonuçlar, dönemin bütün kadınları için genel bir yargı olarak kabul edilmese de; orta tabakanın yaşam şekli hakkında okuyucuya fikir vermektedir. Bu çalışma, o dönemde kadınların hangi şartlar altında yaşadıklarını, sahip oldukları değer yargılarını, toplumun onlara bakış açılarını değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
THE WOMAN AND FAMILY IN THE NOVELS OF GÜZİDE SABRİ AYGÜN ABSTRACT In this study, the concepts of the family and women in the books of Güzide Sabri Aygün, one of the writers of the Constitutional Monarchy (Meşrutiyet) era, had been determined. It had been observed that the family and social pressures on women and their personal faults resulted with an unhappy life for themselves. The author draws profiles of unhappy women in her all books. She narrates about the women who could not reunite with their lovers or who could not reach to their desires. The study gives information about the women of those times. It also evaluated the values and the point of views of the society towards them.