Koroner by-pass cerrahisinde alternatif arteryel greft olarak a. thoracıca lateralıs ve a. thoracodorsalıs'in morfolojik açıdan değerlendirilmesi
Morfological evaluation of the lateral thoracic and thoracodorsal arteries in coronary bypass surgery as an arterial graft
  1. Tez No: 195051
  2. Yazar: DENİZ UZMANSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZELİHA KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
A. thoracica interna ve v. saphena magna günümüzde en sık kullanılan koroner by-pass greftleridir. Arteryel greftler, venöz greftlere göre daha iyi açık kalma oranlarına sahiptir. A. thoracica interna ve v. saphena magna'nın kullanılamayacağı veya daha önceki operasyonda kullanıldığı, ayrıca birden fazla koroner artere aynı anda by-pass gerektiren veya birden fazla grefte ihtiyaç duyulan durumlarda alternatif arteryel greftlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, a. thoracica lateralis ve a. thoracodorsalis'in koroner bypass operasyonlarında greft olarak kullanıma uygun olup olmadıklarının ortaya konulması amaçlandı. Bu amaçla, yaş ortalaması 56,67±6,38 olan 9 erkek kadavradan bilateral olarak elde edilen, a. thoracica lateralis ve a. thoracodorsalis'in baş, orta ve son kısımlarına ait morfolojik özellikler (boy, lümen çapı, tunica intima ve media kalınlıkları, lamina elastica interna ve externa'nın özellikleri, tunica media tabakasının elastik ve düz kas dokusu içeriği) a. thoracica interna, a. radialis ve koroner arterlerin (r. interventricularis anterior, r. circumflexus, a. coronaria dextra) morfolojik özellikleriyle karşılaştırıldı. A. thoracica lateralis ve a. thoracodorsalis'in iyi gelişmiş lamina elastica interna'ya sahip oldukları saptandı. Ayrıca a. thoracica lateralis ve a. thoracodorsalis'in tunica intima ve media kalınlıkları genellikle a. thoracica interna ve a. radialis'in tunica intima ve media kalınlıklarına benzer veya daha ince olduğu görüldü. Bu bulgular, her iki arterin koroner by-pass cerrahisinde greft olarak kullanılabilmesi açısından olumlu özellikler olarak değerlendirildi. A. thoracica lateralis'in boy ve lümen çapı, tek başına serbest greft olarak kullanım için yeterli bulunmazken, a. thoracodorsalis'e ait değerler ise yeterli bulundu. Bununla birlikte her iki arterin, diğer greftlerle birlikte kompozit greft (Y greft gibi) uygulamalarında, boy ve lümen açısından yeterli olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Internal thoracic artery and great saphenous vein are actually the two most commonly used coronary by-pass grafts. Arterial grafts have better patency ratios than venous grafts. When it is impossible to use the internal thoracic artery or the great saphenous vein as a graft or when they have been already used, or in cases that multiple concurrent grafts are necessary, alternative arterial grafts are needed. The aim of this study is to determine whether the lateral thoracic and thoracodorsal arteries are eligible as graft for use in coronary by-pass operations. Lateral thoracic and thoracodorsal arteries, bilaterally obtained from 9 adult male cadavers with an average age of 56,67±6,38, were used. The morphometric features (length, lumen diameter, tunica intima and media thicknesses, features of the internal and external elastic lamina, elastic and nonstriated muscular tissue contents of the tunica media layer) of the proximal, middle and distal portions of these arteries were compared with the morphological features of the internal thoracic, radial and coronary arteries (anterior interventricular branch, circumflex branch, right coronary artery). It was determined that the lateral thoracic and thoracodorsal arteries have well developed internal elastic lamina. Moreover, it was observed that the tunica intima and media thicknesses of the lateral thoracic and thoracodorsal arteries were usually similar to or thinner than those of the internal thoracic and radial arteries. These findings were considered as positive features of these two arteries in terms of their possible use in coronary by-pass surgery as arterial grafts. The length and the lumen diameter of the lateral thoracic artery were found to be insufficient for being a free, arterial graft alone while the values for the thoracodorsal artery were sufficient. However, regarding their length and lumen diameter, it was concluded that both arteries are sufficient for being composit grafts (e. g. Y graft) when used together with other arteries.