Kooperatifçilik kapsamında konut yapı kooperatiflerinin sorunları ve çözüm önerileri
Problems and solution proposals of housing cooperatives under cooperative
- Tez No: 111278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Kooperatifçilik düşünce temelini, dayanışma, yardımlaşma, işbirliği ve ortak menfaatlerin buluşması oluşturmaktadır. Konut yapı kooperatifleri de bu düşünce temeli üzerinden hareket ederek, insanların en temel ihtiyaçlarından biri olan, barınma ihtiyacım karşılamayı amaçlar. Ayrıca konut yapı kooperatifleri hem toplumsal hem de ekonomik açıdan önemli işlevlere sahiptir. Ülkemizde konut yapı kooperatifleri, tarımsal alanda faaliyet gösteren kooperatifler dışında %81 oranında önemli bir yer teşkil etmektedir. Bunun yanı sıra sistem içerisinde bir çok sorunları mevcuttur. Finansman, arsa denetim, mevzuat, eğitim gibi başlıklar altında sıralanabilen bu sorunlar, birbirini izleyen ve iç içe girmiş bir şekilde, barınma ihtiyacına çözüm oluşturması önünde engel oluşturmaktadır. Bu sorunların giderilebilmesi için, sisteme geniş bir açıdan bakılarak, köklü değişiklikler meydana getirecek çözümler üretilmelidir. Öncelikle finansman sıkıntısının giderilebilmesi için bir kooperatif bankasına ihtiyaç vardır. Diğer taraftan denetim, eğitim ve örgütlenme unsurları bir arada düşünülerek, bu sorunlara kalıcı çözümler sağlayacak bir üst kurul oluşturulması gereği ortadadır. Dar ve orta gelirli insanların konut sahibi olmalarında önemli bir yere sahip olan bu kooperatiflere, konut alanı sağlama konusunda yasal ve yönetsel tedbirler alınmalıdır. Konut yapı kooperatiflerinin önündeki engelleri ortadan kaldırabilecek çözümler üretmek, ülkemiz ekonomisi ve toplumsal hayatına önemli katkılar sağlaması açısından gereklidir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Cooperative movement is based on the values of self-help, self responsibility, democracy, equality, solidarity, common interest. From point of this view, housing cooperatives aim to meet housing needs. For both social and economic situation, Housing cooperatives have important functions. In our country, housing cooperatives constitute 81 % of total of cooperatives. They have some problems in system. These problems which prevent solutions about housing are land, inspection, legislation, training. To eliminate these problems, fundamental solutions should be produced to bring changes. In this context, Cooperatives bank is necessary to solve financial problem. On the other hand, having regard to inspection, training and organization components, Upper Board should be established. Furthermore, For housing cooperatives enabling people with low income to have a house, legal and managerial measures must be taken for providing land area to these cooperatives. To produce solution for housing cooperatives having some difficulties is important for country's economy and social life