Toplam kalite yönteminin etkinliğinin sağlanmasında kalite kontrol çemberlerinin rolü ve çalışanların performansına etkisine yönelik bir uygulama
An Application about the role of quality control chains in providing total quality management efficiency and its effects on the performance of workers
  1. Tez No: 111282
  2. Yazar: ASLI DAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Kalite geliştirme çabaları içerisinde en önemli grup faaliyetlerinden biri kalite kontrol çemberidir. Katılımı teşvik ederek, çalışanların işe katkısını ve iş yerinden gurur duymalarını sağlayan bir yönetim-organizasyon tekniği ve insan geliştirme aracı olan kalite kontrol çemberleri, ilk dönemlerde üretim sürecindeki uygulamalarıyla yoğunluk kazanmışken, günümüzde ürün ve hizmet üretiminin söz konusu olduğu tüm süreçlerde basan ile yürütülebilmektedir. Kalite kontrol çemberlerinin özünde bireyin yaptığı iş, kendi yetenekleri ve işletmenin piyasada kendini kabul ettirmesinde bireyin katılımı yatmaktadır. Kalite kontrol çemberleri insana çok büyük değer veren ve onu herşeyden yüce bulan Japon toplumunun bir ürünüdür. Organizasyon düzenlemesinde insan ön plandadır. İnsanlar makinelerin işleyişlerine ve gereksinimlerine göre değil, makinalar insanların çalışma ve gereksinimlerine göre düzenlenmiştir. Kalite kontrol çemberleri iş görenlerin kalite ve çalışma yaşamına ilişkin perspektiflerinde bir takım değişiklikler meydana getirir. Nitekim dünya koşullarında artan rekabet ve işletmelerin nitelikli iş gücü ihtiyacının arttığı bir ortamda kalite kontrol çemberleri, çalışma hayatı ile yakından ilgisi bulunan katılım, karar verme, grup iletişimi gibi bir çok noktada iş gören davranışlarını etkileyebilmektedir. Özetle kalite kontrol çemberleri yönetime katılma, çalışanların takdir edilmesi, kendini gerçekleştirme olanağının tanınması gibi olanakları çalışanlara tanıyarak, iş görenlerin ruhsal yönden motive edilmelerini sağlamakta ve böylece çalışanların performansının arttırılmasında olumlu bir etki yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Vi ABSTRACT One of the most vital group activities in the quality improvement efforts is the quality control circles. Initially the quality control circles, which is a means of personal development and a management-organisation technique that encourages personal attempts and provides employees proud of their position, focused on applications within the production process, but now has been applied successfully in every process where production of a good or a service is required. What lies in the very essence of the quality control circles is the work done by the individual, his talents and his attributions to provide the acceptance of the firm by the marketplace. The quality control circles are discovered by the Japanese, who esteem individuals and appreciates them above all. Individuals are the major concerns in building up an organization. Not have the individuals been shaped in accordance with the needs or operations of the machines, but the machines have been designed in order to fulfill the needs and operations of the individuals. The quality control circles provides several changes in the perspectives of the employees which concerns the quality and the working environment of the individuals. Thence, they have the capability of effecting the attitudes of the employees such as attribution, decision making, group interaction, since the environment involves competitive global market Consequently, the quality control circles, in short, motivates the employees in every aspect providing contributions of management, appreciation by the supervisors and self-satisfaction and, thus, have positive affects in enhancing the performance of the staff.