Eve iş verme sisteminde kadın işgücü dokumacılık ve çini işletmeciliği üzerine uygulama
Woman workforce in homework system an application in art tile and textile industry
- Tez No: 111286
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
ÖZET Ülkemiz, ciddi ekonomik sorunları olan, büyük ölçüde işsizliğin yaşandığı, yaşamın evli ve çocuklu kadının çalışmasına göre örgütlenmediği ve özellikle büyük kentlerdeki altyapı sorunları nedeniyle, evli ve çocuklu kadının daha da büyük sıkıntılara girdiği bir ülkedir. Eve iş verme sistemi, böyle bir ülkede ulaşım, ev işleri, çocuk bakımında yaşanan sıkıntılar gibi birçok sorunu ortadan kaldırdığı, üstelik aile bütçesine de katkıda bulunduğu, bir yandan da eğitim yetersizliği ve cinsiyete yönelik baskılar nedeniyle başka bir iş alanında istihdam edilemeyen kadınlarımıza çalışma imkanı sağladığı için kadının lehine işleyen bir çalışma sistemi gibi görülmektedir. Oysa; bu tür işler, içerdikleri yoğun sömürünün yanısıra, cinsiyete dayalı geleneksel işbölümünün ve kadının ev dışındaki yaşamdan uzaklaşmasına sebep olduğu için, aslında kadının aleyhine işleyen bir çalışma şeklidir. Gerek işten çıkarılmak suretiyle evinde bulunup başka bir alanda istihdam edilemeyen, gerekse eğitim yetersizliği, evlilik, çocuk durumu ve sosyal baskılar gibi nedenlerle evlerinde çeşitli üretimlerde bulunmak suretiyle ekonomik gelir elde eden kadının, gerçekte büyük kazançlar elde ettiği bilinmektedir. Buna göre, kadının yaşam şartları ne olursa olsun, kendisine uygun çalışma şekilleri ortadadır ve buna göre evde iş yapılabileceği ve ekonomik gelir elde edilebileceği açıktır. Dünyanın her ülkesinde bu çalışma şekli mevcuttur ve kadınlar eğitim, yaş, medeni durumlarını sorun yapmaksızın bu tür işlerde istihdam edilmekte, öncelikle aile ekonomisine olmak üzere ülke ekonomisine büyük ölçüde katkıda bulunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Turkey is a country which has serious economic problems, faces with highly unemployment rates, docs not give opportunity to women, who arc married and have children, due to some infr a-stiuclui al problems. I Ionic-working, which reduces, problems of transportation, home workers, child caring, gices an opportunity to earn money to contribute family budget, and gives employment change to the individuals who do not have required skills, can be advantage of women. But this kind of working practice works aganist women due to its exploitation in its nature. In reality, it is known that women, who stays at home due to laying off and not having enough skills to be employed, ean important gains from home-working. According to this view, women has the potential to work at home and earn income without taking acoount their living conditions. The practice of home-working is implemented all over the world. Women are employed in this working practice without looking their education level, age and marital status. In first hand, they contribute to family budget, then to their country economy.