Gediz'in sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapısında değişim
Changes in socio-economic and socio-cultural structure of Gediz
- Tez No: 111302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapıda görülen değişim, bütün toplumları yakından ilgilendiren ve aynı zamanda sosyolojinin inceleme alanlarından birisini oluşturmaktadır. Bu anlamda geleneksel toplum yapısına sahip Gediz'de aile, kültür, ekonomi ve din gibi sosyal kurumlarda değişim yaşandığı ve bunun sosyal yapıyı etkilediği görülmektedir. Özellikle daralan istihdam alanları ve tarımsal alanların yetersizliği, Gediz ekonomisinin kalkınma imkanlarını sorgulamayı gerekli kılmaktadır. Bu doğrultuda ilçenin sosyo-kültürel yapısındaki değişim, geleneklerden yavaş da olsa uzaklaşmayı, çağın gereklerine göre düzenlemeyi beraberinde getirmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Changing seen in the socio-cultural and socio-economical structures concerns closely to all societies, as well as it forms one of the study areas of Sociology. In this respect, it's seen in Gediz which has a traditional structure that changing has been lived in social associations such as family, culture, economy and religion and this has effected the social structure. Especially, scanty in employment areas and insufficiency of agricultural areas need to interrogate the development opportunities of Gediz economy. In this respect, changing in the socio-cultural structure of the town puts forward going away from the traditions slowly and it brings the arrangements according to the present period.