İşletmelerde performans değerlendirme sonucunun işgören motivasyonununa etkisinin incelenmesi ve OMKA-SAR A.Ş. de bir uygulama
An Investigation on influence of performance evaluation results over employee motivation in companies, and a demonstration in OMKA-SAR CO.
  1. Tez No: 111321
  2. Yazar: ORHAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
ÖZET 21 nci yüzyıla girdiğimiz bu dönemde, bilişim sektörünün hızla gelişmesi nedeniyle artık dünyada ekonomik sınırların hemen hemen kalktığını görmekteyiz. İşletmeler arasındaki rekabet,“yöresel rekabet'ten ”küresel rekabet'e dönüşmüş durumdadır. Bu gelişmelerin odak noktası ise insan unsurudur. Çünkü insan pek çok soyut değeri taşımaktadır. İnsan kaynağını iyi kullanan örgütler daima başarılı olmuşlar ve rekabet gücünü her zaman ellerinde tutmuşlardır. İşletmelerin büyümesi ve modern işletmecilik ilkelerinin uygulandığı günümüz işletmelerinde en büyük sorun, işgörenlerin performansını yükseltmek ve maksimum verim elde etmektir. Bunu sağlamak için, örgüt yöneticileri önce, işgörenleri çalıştıkları yerde bir makine ya da malzeme gibi görmek yerine, onları çalıştıkları yerin onurlu bir parçası olarak görmelerini sağlayacak önlemler ve uygulamaları yaşama geçirmelidirler. Bununla birlikte her türlü motivasyon teorilerinin uygulanabilirliğini sağlamalıdırlar. İşletmeler, rakipleriyle rekabetten kazançlı çıkmak, büyüyen ve modern bir işletme olmak için, işgörenlerinin motivasyonuna gereken önemi vermeli ve oluşabilecek olumsuzluklardan bile pozitif yararlar sağlamayı bilmelidirler.“İşletmelerde Performans Değerlendirme Sonucunun İşgören Motivasyonuna Etkisinin İncelenmesi”konulu bu çalışmanın amacı; işgörenlerin performans değerlendirmelerinin sonuçlarını öğrendikten sonra işletmeye pozitif yönde yararlı olmalarını sağlamaktır. Birinci bölümde; Performans Değerlendirmenin İnsan Kaynaklan Yönetimi İçindeki yeri, ikinci bölümde; Performans Değerlendirme, üçüncü bölümde; Motivasyon ve Performans Değerlendirmenin Motivasyona Etkisi, dördüncü bölümde ise; bir organizasyonda Performans Değerlendirme ve Motivasyon ile ilgili incelemelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Due to the vapid development of information technology sector, we, now see that there are no more economical borders in today's world. The“local rivalry”has turned into a“global rivalry”among companies. The focus point in these developments is the human factor, since every individual possesses an abstract merit. Therefore, the organizations making advantage of human sources hava always been successful and have had the power of competition. The most vital problem in today's busines enterprises where fundamentals as the improwement of companies and modern administration are processed is how to increase the performance of the employees and to gain the maximum yield. Hence, the administrators of a company should primarily consider the staff not as a machine or an equipment but an honourable component of that organization, and should provide the measures and applications to achieve this undisputedly important task. Moreover, every kind of theories on motivation should be made feasible. Companies should give the required importance to the motivation of then- staff and should turn the disadvantages in to feasible merits if they want to be the winner in this rivalry and to become a modern, developing business enterprise. The aim of this project of“The effects of the evaluation of performance on motivation in organizations.”İs to provide the optimum feasibiliti of the staff to then- company after acquiring the results of the evaluation of their performance. The first chapter presents the place of the evaluation of performance in the management of human resources; the second chapter gives the evaluation of performance; the third chapter deals with Motivation and explains the effects of the evaluation of performance, and finally the forth chapter; gives us some observation about the evaluation of performance and motivation at some organization.