Rıfat Ilgaz ve Hababam sınıfı
Rifat Ilgaz and Hababam Sinifi
  1. Tez No: 111324
  2. Yazar: DİLEK KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ACEHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, Rıfat Ilgaz'ın çileli hayatının, bitmek tükenmek bilmeyen yazma sevdasının izlerini taşır. Rıfat Ilgaz, geniş kültür birikimiyle, roman, hikaye, tiyatro, makale türlerinde pek çok eser vermiştir. Küçük yaşlardan başlayan okuma ve yazma merakı, onu hep yazmaya sevkeder. Önceleri sadece birikimlerini katarak yazar., sonraları yaşadıkları, sıkıntıları, idealleri girer yazılarına. Bireysel olan çalışmaları birden toplumsala dönüşüverir. Kimi zaman yasaklanır., kimi zaman da ödüllendirilir. Şair olarak karşımıza çıkmak isteyen Rıfat Ilgaz'ı biz Hababam Sınıfı romanının yazan olarak tanırız. Şiirine ara verdiği dönemlerde kaleme aldığı bu eserinde yazar, o dönemin eğitim sıkıntılarını anlatır. Anlatırken yerer, yererken güldürür. Amacı eğitim sistemindeki problemleri göstermektedir. Dört bölüm halinde hazırlanan bu çalışmanın ilk bölümünde Rıfat Ilgaz'ın Hayatı" ele alınmıştır. Resmi ve edebi hayatı olmak üzere iki ana başlıkta incelediğimiz bu bölüm hayatının her safhasından kesitler verir bize. İkinci bölüm eserlerini kapsar. Kısa kısa ele alınan eserleri onun yazın hayatını tanımamızı kolaylaştırır niteliktedir. Üçüncü bölümde ise sanatı verilmek istenmiştir. Yazdığı türler ve bunları nasıl yazdığı ile ilgili bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Son bölüm olan dördüncü bölüm ise yazarın herkesçe bilinen ünlü eseri Hababam Sınıfı üzerinedir. Her yönde ele alınmaya çalışılan Hababam Sınıfı'nda karakterlerden önemli olanları, yazma sebepleri ve Hababam Sınıfı' nın yazılmasına sebep olan olaylar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This work carries the traces of Rıfat İlgaz' s difficult life and his endless writing desire. With his wide cultural knowledge, Rıfat Ugaz has left a lot of works on various aspectes of literature from novels, stories to theatre and articles. The curiousity of reading and writing in his childhood leads him to write mare. While he uses his knowledge in his farmer writings, we recognize his troubles and ideals in his later writings. His works suddenly turn from individual to social. He is sometimes banned and sometimes rewarded. Although he wants to be known as a poet, we have known him with his famous novel“Hababam Sinıfı”. The outher talks abaut the education problems of the age in his work which he writes in the period when he suspend his poetry. While writing, he both explains and satirizes, also he makes the reader lough. His aim is to display the problems of education system. This work has prepared in to four parts and the first part includes Rıfat İlgaz' s life. In this work, his life is analysed into to main parts, one of which is abaut is formal life and the other one is abaut literary life. This part gives us detailed information abaut his life. The second part includes the works of Rıfat Dgaz. There are some short parts of each works in order to explain his literature aspect easily. Third part is abaut his art. İn this part the reader can find some information abaut his works and how to write them. Fourth part is on his famous novel“Hababam Sınıfı”. It is analysed in every aspects for example. The important characters of the back, it's authers reasons for writing this novel and the events that cause to be written.