Rıfat Ilgaz'ın romanlarında toplumcu gerçekçilik
Social realizm in Rıfat Ilgaz's novels
- Tez No: 744921
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA SEVİNDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı (1957), Bizim Koğuş (Pijamalılar) (1959), Karadenizin Kıyıcığında (1969), Halime Kaptan (1972), Meşrutiyet Kıraathanesi (Geçmişe Mazi) (1974), Karartma Geceleri (1974), Sarı Yazma (1976), Yıldız Karayel (1981), Apartıman Çocukları (1984), Hababam Sınıfı İcraatin İçinde (1987) adlı romanları toplumcu gerçekçi açıdan incelenmiştir. Rıfat Ilgaz şiir, hikâye, tiyatro, anı ve fıkra gibi çeşitli birçok türde verdiği eserlerin yanı sıra roman türünde de on tane eser vermiştir. Rıfat Ilgaz bu romanlarında toplumsal meselelere yönelmiştir. Bunun sebebi ise toplumda gördüğü sorunları, adaletsizlikleri, cahilliği dile getirme arzusudur. Çalışmada, toplumcu gerçekçiliğin ne olduğu, Rıfat Ilgaz'ın hayatı, sanat hayatı, romancılığı, romanlarının özetleri, toplumcu gerçekçilik anlayışı ve romanlarındaki toplumcu gerçekçilik unsurları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Rıfat Ilgaz's novels, Hababam Sınıfı (1957), Bizim Koğuş (Pijamalılar) (1959), Karadeniz'in Kıyıcığında (1969), Halime Kaptan (1972), Meşrutiyet Kıraathanesi (Geçmişe Mazi) (1974), Karartma Geceleri (1974), Sarı Yazma (1976), Yıldız Karayel (1981), Apartıman Çocukları (1984), Hababam Sınıfı İcraatin İçinde (1987), were analyzed from a social realist perspective. Rıfat Ilgaz has produced ten works in the genre of novel, as well as works in various genres such as poetry, story, theatre, memoir and anecdote. He turned to social issues in his novels because of his desire to express the problems, injustice and ignorance he sees in society. In the study, what socialist realism is and its understanding in Turkish literature is explained and Rıfat Ilgaz's life, his social realist understanding, his novel writing, summaries of his novels and socialist realism elements in his novels are examined.