Kütahya Vahid Paşa Kütüphanesindeki yazma bir cönk-mecmua
Hand-written a periodical of junk in Kütahya Vahid Paşa Library (Research-metin)
- Tez No: 111325
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 431
Özet
ÖZET Kütahya VahTd Paşa İl Halk Kütüphanesi' nde bulunan XVII. yüzyılda yazıldığı tahmin edilen bir yazma mecmua ile XIX. yüzyıl sonlarında yazılan yazma bir cöngün ilim âlemine tanıtılması amacıyla hazırlanan bu tez, cönk ve mecmuaların önemi, incelemede esas alman cönk ve mecmuanın tavsifi, şiirlerin tasnifli,karşılaştırmalı metinlerinden ibarettir. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde Türk Edebiyatında cönk ve mecmuaların yerinden bahsedilmiş, cönk ve mecmualar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra da Türk Edebiyatında cönkler ve mecmualar hakkında yapılan araştırmalar kısaca tanıtılmıştır. İkinci Bölümde ise incelemede esas alınan cönk ve mecmuanın vasıflan verilmiş, içlerindeki metinler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü Bölümde mecmuadaki metinler manzum ve mensur eserler olarak gruplandınlmış, manzum eserler bölümünde yer alan 132 şiir mahlaslı olup olmadıklarına göre incelenmiştir. Mahlaslı şiirler; mürettep divanlarda ve muhtelif kaynaklarda bulunanlar, kaynaklarda geçmeyen şiirler şeklinde iki gruba ayrılmış, her iki grupta da şairlerin biyografileri şiirlere eklenmiştir.Divanlarda ve kaynaklarda geçen şiirler; karşılaştırmalı ve transkripsiyonlu, mahlastaş şairlerin şiirleri ve diğer şiirler ise; transkripsiyonlu metinler olarak, mahlassız 24 şiir, 14 kıt'a ve 62 beyit de nazım şekillerine göre sınıflandırılarak verilmiştir. Mensur eserler transkripsiyonlu metinler olarak son bölümde yer almıştır. Dördüncü Bölümde yazma cönk, mahlaslı ve mahlassız şiirler halinde sınıflandırılmış, mecmuada olduğu gibi mahlaslı şiirlerin şairleri hakkında biyografik bilgiler verilmiştir. Mahlassız şiirler ise düzenli olup olmadıklarına göre incelenmiş, düzenli şiirler kafiye düzenlerine göre tekrar sınıflandınlmıştır.Mensur eserler ise üç grupta transkripsiyonlu olarak verilmiştir. Bu dört bölümün sonunda kaynaklar, yazma cönk ve yazma mecmuanın asıl metni ve özel adlan içeren“Dizin”bulunmaktadır. Hazırladığımız tezin, cönk ve mecmualan birlikte inceleyecek olan bundan sonraki çalışmalara ışık tutacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This thesis which been prepared in order to introduce a hand-zuritten periodical which is thought to have been written in the seventeenth century an a jung (manuscript collection of fork poems) which was written in the late nineteenth century to the scientific environment. Both of them arc in Kütahya Vahid Paşa Public library. This study contains four chapters. In the first chapter. The place of periodicals and cönks in Turkish literature has been told about and general information has been given about them. Studies done a bout periodicals and cönks in Turkish literature are also given briefly. In the second chapter, the attributions of the subject matter periodical and conk have been given and the texts in them have been studied in detail In the third chapter, the texts in the periodical have been grouped as prose and poetry and 131 poems in poetry have been studied according to their having a pen-name poems that have a pen-name have been put into two groups; recorded ones in different divans and references and unrecorded ones in any of the references. In both group, biographies of poets have been added to the poems. Poems that are recorded in a divan or reference have been given with comparative and their transcriptions. The poems that have the same pen-name and others have been given classifying as texts with transcriptions, 24 poem without pen-names, 14 sonats and 62 couplets proses are in the last part with their transcriptions. In the fouith chapter, hand-written cönk has been classified as poems with pen- names and poems without pen-names. And some information a bout poems has been given as in the periodical. Poems without pen-names have been studied according to their being regular or irregular and regular ones reclassified according to their rymes. Prose works have been given in three groups with their transcriptions. At the end of this four chapters, there's an index which contains special names, the original hand-written cönk and periodical and references. I hope this will enlighten the forthcoming studies that will study conks and periodicals together.