İplik işletmelerinde üretim kalitesinin kontrolunda bilgisayar kullanımı
  1. Tez No: 3478
  2. Yazar: ABDİ KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN KIRTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Üretim hızlarının fazla olduğu günümüz tekstil makinala rında ortaya çıkan hataların zamanında tespit edilememesi, büyük üretim kayıplarına ve kalite düşmelerine sebep olmak tadır. Üretim esnasında ortaya çıkabilecek olan hataların tespit edilmesi ancak her proseste yapılacak etkin bir ka lite kontrolü ile sağlanabilir. Üretimden alınan örneklerin test edilmesi, elde edilen değerlerin çeşitli istatistiksel analizlerinin yapılması ve rapor hâline getirilmesi laboratuarların başlıca görevlerindendir, laboratuardaki değerlendirme işlemlerinin hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılması hataların daha çabuk saptanmasını ve giderilmesini sağlayacaktır. Bilgisayarların klasik kalite kontrol laboratuarlarına adapte edilmesiyle şu avantajlar sağlanabilir. 1- Test sonuçlarının hızlı ve hassas değerlendirilmesi. 2- Laboratuar personelinin sılacı rutin hesaplamalardan kurtulması. 3- Bilgilerin arşivlenmesinin kolaylaşması. 4- Bilgisayarın kullanılmasıyla kazanılan zamanın, kalite kontrol etkinliklerini artırmak amacıyla kullanılması. Bu.araştırmada klasik test cihazlarının bulunduğu kalite kontrol laboratuarlarında test sonuçlarının değerlendirilmesini sağlayacak bir bilgisayar paket programı geliştirilmiştir. laboratuar personelinin çok zaman harca dığı rutin işlerden olan istatistiksel değerlendirmeler, raporların hazırlanması, bilgilerin arşivlenmesi ve kontrol kartlarının çizilmesi bu program paketi tarafından gerçekleştirilmektedir. Test sonuçlarının bilgisayara girilmesinden sonra en fazla 1-2 dakika içerisinde istenilen bilgilerin ekran veya yazıcı dökümleri yapılabilmekte, istenildiği takdirde bilgilerin kütüklere depolanması, sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Faults which can not be found out in time arising on textile machines result in considerable loss of production and quality. Determination of faults that can be arisen during production can only be achieved by means of effective quality control at each processing step. Testing of product samples, doing statistical analyses of data obtained and preparing reports are of essential charges of laboratories. Doing of laboratory processes faster and more precisely would bring quick determination and solution of problems. By adopting computers in classical quality control laboratories, the following advantages can be obtained. 1- Past and precise assesment of test data. 2- Getting free of laboratory personnel from boring routine calculations. 3- Easier saving of informations. 4- Spending possibility of time saved by means of computers, for increasing the quality control activities. In this investigation, a computer program has been developed to make assesment of test results in quality control laboratories which have classical.testing instruments. Doing statistical analyses which are of routine works on which laboratory personnel spend a lot of time, preparing reports, drawing quality control cards and saving informations are achieved by using this program. After having loaded test results into computer, screen- or printer outputs of required informations can be obtained within 1-2 minutes and saving of data is possible on request.