İşletmlerde yönetim bilişim sistemi, planlama fonksiyonu üzerine etkileri ve kamu kuruluşunda uygulama
The Effects of management information systems over planning function in business and the case in the public intitutions
- Tez No: 111348
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Günümüzde bilginin ve bilişimin aldığı önem doğrultusunda bilgi çağı olarak adlandırdığımız çağa girmiş bulunmaktayız. Tarım ve sanayinin yerini bilgi sistemleri almış durumdadır. İşte bu noktada bilginin ve bilişimin tanımının iyi yapılması gerekmektedir. Çalışma içerisinde bu kavramlara tanımsal olarak girilmesini müteakip yönetim bilimi için olmazsa olmaz bir kavram olan yönetim bilişim sistemlerine bakılmıştır. Yönetim bilişim sistemleri denildiği zaman yöneticinin bilgi tedarik ettiği tüm sistemler akla gelmektedir. Bunlardan özellikle bilgisayar teknolojileri, almış olduğu ivme ve faydaları doğrultusunda yönetimin vazgeçemeyeceği sistemler olmuştur. Bu sistemler hakkında her yaştan bir şeyler söylenebilecek bir kavram ortaya çıkmıştır. Her kesimin belirli bir bilgiye sahip olması ama bu bilginin temeline tam olarak inememesi bilgi sistemlerinin istenilen şekilde hizmet vermemesine neden olmaktadır. İşte bu noktada kulaktan doğma ve başkalarının önermesiyle bilgi sistemlerinin kurulması ortaya çıkmaktadır. Bilgi sistemlerinin faydalarını kimse inkar edemez, ama kurulumu ve işleyişi esnasında yetersiz bilgiye sahip olan yöneticiler bu sistemlerin kullanıcılar üzerinde fazladan bir yük olmasına neden olmaktadırlar. Bu tez ile özellikle bilgi sistemlerinden faydalanmak isteyen yöneticilerin konular ile ilgili bilgi sahibi olmaları ve ihtiyaçlarını karşılamaları yolunda nasıl ve nelerden faydalanabilecekleri gösterilmeye çalışılmıştır. Yönetim bilişim sistemlerinin kuruluş aşamasında muhakkak çok iyi bir analiz süresi yer almalıdır. Bu nedenle işletmeler tarafından işletmenin geneli ve geleceği düşünülerek bir çalışma grubu oluşturulmalı ve bu şekilde analiz yapılmaya başlanmalıdır. İyi bir analiz yapılmadan kurulan bilgi sistemleri ya işletmenin bir kısmına hizmet veremeyecek ya da belirli bir zaman geçtikten sonra güncelliğini yitirecektir. Yönetimin öncelikle yönetim bilişim sistemlerinin ne amaçla kurulması gerektiğini, maliyet-fayda analizleri yaparak hangi ölçüde işlem göreceğini belirlemesi gerekmektedir. Yönetim bilişim sistemleri denildiğinde akla tümleşik bir sistem gelmelidir. Sadece yazılım veya donanım tedariki ile sistem istenilen hizmeti sağlayamayacaktır. Bu kapsamda teknolojinin tüm unsurları takip edilmeli, gelişen yenilikler göz ardı edilmemelidir. Yönetim bilişim sistemlerinin bu tümleşik yapısı içerisinde kuruluş ve geliştirme aşamalarının nasıl olması gerektiği belirtilerek dördüncü bölümde anlatılan bu hususlar, havacılık bakım faaliyetlerinde konusunun uzmanı olan ve bu sistemleri yıllardır kullanan bir kamu kuruluşunda uygulama yapılarak gerçekleştirilmiştir. Uygulama birebir görüşme, inceleme ve anket metodolojileri ile gerçekleşmiştir. Uygulanan sistemin avantajları ve dezavantajları çıkartılmış, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Today, the period what we call as information age because of gaining importance of the information and information processing has started for people. Information systems have taken the importance of the role of agriculture and industry. The definition of information and information processing systems has to be done well at this point. In this study, having described these concepts roughly, management information systems, which are inevitable for management science, are examined. When saying information systems, all systems from which managers get information are considered. Especially the acceleration of improvement of computer technolojies and their benefits make these information systems inevitable for managers- Having limited information without going into detail leads information systems not to serve as expected. At this point, information systems are developed and implemented with limited information or with the proposal of some other people. Managers who have not enough information about how to implement and how to use information systems, may put excessive load on users. In this thesis, to provide managers with the detail information, who want to have information about the subject and also who want to know how to supply their needs. When saying management information systems, an integrated system should be considered. Otherwise, system will not serve as expected only by supplying hardware or developing software. Before implementing an information system, there should be a time period of analysis. Therefore, a workgroup is needed to be constituted by considering whole organization and the future of it and analysis should be started to be done as this way. Information systems which are developed without detailed analysis either will not serve for some department of the organization or will lose its functionality and become obsolete. Having described the analysis period of design and implementation of management information systems, an application at a public organization which is expert on aviation maintenance activities and using such systems for many years is developed in the fourth chapter. Application is developed by the help of face to face interviews, analysis and survey methodolojies. The advantages and disadvantages of the applied system are determined and some suggestions were made. Even management information systems are planned detailly or are made widespread, the most important problem is administration of the system and security. In the organizations, responsible managers should not avoid from the cost of security of the system and development of these systems.