Sermaye piyasasında kurumsal yatırımcıların önemi ve Azerbaycan'da sermaye piyasasının etkinliğinin sağlanmasında kurumsal yatırımcının rolü
The Impertance of institutional investors in capital markets and the role of institutional investors in avhieving on efficient markets in Azerbaijan
  1. Tez No: 111347
  2. Yazar: RÖVŞEN GARAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Sermaye piyasaları ve menkul kıymetler borsalarının ekonomide esas fonksyonları sermayenin tabana yayılmasıdır. Kurumsal yatırımcıların geliştirilmesi, fon birikimlerinin etkin kullanılmasına ve dolayısı ile ekonomik kalkınma sürecinin hızlanmasına yol açar. Çalışmamızda, sermaye piyasalarının, tasarrufları yatırımlara dönüştürerek sermaye kaynağı yaratma etkinliğinin sağlanmasında kurumsal yatırımcıların rolü ve önemi araştırılmıştır. Ton arz ve talep edenler arasındaki dengenin kurulması yolu ile kaynakların ekonomik birimler arasındaki vade ve miktar açısından optimum dağılımını sağlayarak etkin bir biçimde kullanılmasında sermaye piyasaları önemli bir yere sahiptirler. Sermaye fazlası bulunan ekonomik birimlerden sermaye açığı bulunan ekonomik birimlere yapılan nakit akımları, etkin bir piyasada gerçekleşmektedir. Kurumsal yatırımcıların, sermaye piyasasının gelişiminde ve bireylerin tasarruflarının toplanarak verimli yatırımlara yönelmesinde önemli bir rolü vardır. Küçük tasarruf sahiplerinin sınırlı birikimlerini bir araya getirerek verimliliği yüksek yatırımlara yönelten kurumsal yatırımcılar, bu yönü ile ekonomik kalkınmanın sağlanmasında lokomotif olabilmektedirler. Uygulama kısmında, dünya borsaları, sermaye piyasalar ve kurumsal yatırımcılar ile ilgili bilgiler incelenerek, sermaye piyasaların ekonomideki önemi, kurumsal yatırımcıların sermaye piyasalarında yeri ve önemi, piyasalarda kurumsal yapılanma ve kurumsal portföylerin yapısı, sermayenin yaratılmasında sermaye piyasaların ve kurumsal yatırımcıların rolü ve önemi gibi konular araştırılmış ve bir değerlendirme yapılmıştır. Son bölümde Azerbaycan'da sermaye piyasası incelenmiş ve gelişmesi için çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The main function if capital markets and stock exchanges is to promote public ownership in corporations. Improving institutional investors leads to an efficient use of funds hence accelerates economic development. In our study we have investigated the role and importance of institutional investors in creating capital sources efficiency by transforming savings of capital markets into investments. Capital markets have an important role in efficient use of sources by providing optimum distribution among economic units with respect to time and amount. This is conducted by establishing a balance between supply and demand of funds. Transferring funds from economic units with excess fund to those with fund deficit takes place in an efficient market. Institutional investors play an important role in development of capital markets and channeling accumulated individual savings into efficient investments. Institutional investors direct small investors forwards highly efficient investments by gathering their limited savings. In that sense, Institutional investors may have a leading role in economic development. In chapter three, we have investigated and assessed the issues; importance of capital markets in economy, place and importance of institutional investors in capital markets, institutional structuring in markets and content of institutional portfolios, role and importance of capital markets and institutional investors in creating capital and the like by studying the information on international exchanges, capital markets and institutional Investors. In the last chapter, capital market of Azerbaijan has been investlgated and comments for Its Improvement have been made.