Rheum ribes L. ekstratını içeren sert jelatin kapsüllerin kalite kontrolünün yapılması ve oksidatif stres üzerine etkilerinin incelenmesi
Quality control of hard gelatin capsules containing rheum ribes L. extract and investigation of its effects on oxidative stress
- Tez No: 489930
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU DERİCİ EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Rheum türleri tıbbı açıdan önemli bitkilerdir. Rheum ribes L. yerel olarak ışkın, uçkun ve uşgun diye bilinmektedir. Genellikle Lübnanda, İranda ve Türkiyenin doğusunda yetişmektedir. Rheum ribes L. genç sürgüleri diyare için kullanılırken bitkinin çeşitli bölümlerinden elde edilmiş sular hemoroid ve kızamık tedavisinde kullanılmaktadır. Çalışmamızda önemli antioksidan aktivitesi olduğu saptanan Rheum ribes L. ekstraktının sert jelatin kapsül formülasyonu hazırlanması ve kalite kontrol açısından değerlendirilmesi ve kapsül formülasyonu yapılan bitkisel ekstrakt'ın in vitro olarak antioksidan özellik gösterip göstermediği incelenmiştir. Sert jelatin kapsüllere doldurulan Rheum ribes L. ekstraktlarında yığın açısı tayini, yığın dansitesi, sıkıştırılmış dansite, elek analizi, dolumu yapılan sert jelatin kapsüllere ise dağılma testi, ağırlık sapması testi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yığın açısı 27˚, yığın dansitesi 0,37 g/ml, sıkıştırılmış dansite 0,46 g/ml, elek analizi d 43,99 µm, dağılma testi için ise suni mide vasatında 1 dakika 12 saniye, suni barsak vasatında 2 dakika 10 saniyede kapsüller dağılma göstermiştir, dolumları yapılan kapsüllerde ağırlık sapması 0,808 mg'dır. Sonuç olarak elde edilen verilere göre, Avrupa Farmakopesi baz alındığında kapsüllere dolum yapılan tozun akışkanlığı mükemmel, elek analizi sonucuna göre tozun inceliği orta derecede ince bulunmuştur. Bu sonuçlara göre Rheum ribes L. ekstraktı içeren sert jelatin kapsüllerin formülasyon açısından bir sorun teşkil etmediği ve piyasada gıda takviyesi olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Rheum species are important plants in terms of medicine. Rheum ribes L. locally known ışkın, uçkun and uşgun. It is usually grown in Lebanon, Iran and the east of Turkiye Rheum ribes L. juveniles are used for diarrhea and water from various parts of the plant is used for hemorrhoids and measles treatment. We investigated the preparation of Rheum ribes L. . Extract, which has significant antioxidant activity in our study, from the standpoint of preparation and quality control of hard gelatin capsule formulation and investigated whether the capsule extract had antioxidant properties in vitro. Rheum ribes L. extracts filled with hard gelatin capsules were subjected to bulk angle determination, bulk density, compacted density, sieve analysis, and rigid gelatin capsules which were filled with a dispersion test and a weight deviation test. According to the results obtained, the pile angle was 27 °, the bulk density was 0.37 g / ml, the compressed density was 0.46 g / ml, the sieve analysis was d50 214.734 μm, the d90 was 43.99 μm and the dissolution test was 1 minute 12 seconds , capsules scattered in artificial bowel medium in 2 minutes and 10 seconds, and the weight deviation in filled capsules was 0,808 mg. As a result, according to the obtained results, the fluidity of the capsules filled with the European Pharmacopoeia is excellent and the powder is slightly thinner than the sieve analysis result. These results suggest that hard gelatin capsules containing Rheum ribes L. extract do not constitute a problem for formulation and may be used as food supplements on the market.