Kısraklarda doğum öncesi ve doğum sonrası bazı serum metabolit düzeylerindeki değişimler
The changes in some serum biochemical parameters before and after parturation in mares
  1. Tez No: 111372
  2. Yazar: MEHMET DENİZ ŞUŞUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
51 8.ÖZET Kısraklarda doğum öncesi ve doğum sonrası bazı serum metabolit düzeylerindeki değişimler. Araştırmada materyal olarak Türkiye Jokey Kulübü İzmit pansiyon harasından ortalama 5-15 yaş arası 18 baş kısrak kullanılmıştır.Kısraklardan doğum öncesi 45., 30. ve 15. günlerde, doğum sırasında ve doğumdan sonraki 3., 10., 15., 22., 28., 35. ve 45. günlerde toplam 1 1 kez kan alınmıştır. Serumlar -20 C 'de derin dondurucularda analizler yapılıncaya kadar saklanmıştır. Serumlarda kolesterol, trigliserid, ürik asit, üre, glikoz, kreatinin, kalsiyum, total protein ve albumin analizleri ticari kitlede otoanalizörde yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, serum kolestrol düzeyleri doğum esnasında istatistiki olarak anlamlı ölçüde yükselmiş, laktasyon periyodunda ise azalmıştır.Laktasyon daki düzeyler giderek gebelikteki düzeylerin altına inmiştir. Serum trigliserid düzeyleri doğumla birlikte azalmaya başlamış,laktasyonda gebelikteki düzeylerden düşük saptanmıştır. Serum ürik asit, üre, glikoz, kalsiyum, total protein ve albümin düzeyleri dönemler arasında istatistiki olarak farklı bulunmamıştır. Serum kreatinin düzeyleri gebeliğin son döneminde laktasyon dönemine nazaran istatistiki olarak anlamlı ölçüde yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
52 9.SUMMARY: The changes in some serum metabolite levels before and after parturation in mares. In the study,5-15 aged 18 mares from Turkish Jokey Club Izmit Pension Stud were used.The blood samples were taken from mares in 45th, 30th and 15th days before parturation,during parturation and 3rd, 10th, 15th, 22th, 28th, 35 th and 45th days after parturation. o Serum samples were stored in -20 C deepfreezer until analysed.Serum cholesterol, triglyceride, uric acid, urea, glucose, creatinine, total protein and albumin levels were analysed in autoanalyser with commercial kits. Serum cholestrol levels statistically increas during parturation and decrease during laktation.The levels in lactation were lower than in pregnancy. Serum uric acid, urea, glucose, calcium, total protein and albumin levels were not statistically different between periods. Serum creatinine levels were statistically higher during pregnancy than during lactation.