Serum tartrata dirençli-florid sensitif asit fosfatazın kolorimetrik yönteminin geliştirilmesi ve diğer kemik belirteçleriyle karşılaştırılması
Application of the serum tartrate-resistant floride-sensitive acid phosphatase measurement into automation and comparison with other bone markers
  1. Tez No: 111371
  2. Yazar: LATİF ERBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Postmenapozal osteoporoz oldukça sık rastlanan ve tanı ve tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Osteoporoz tanısı büyük çoğunlukla radyolojik olarak kemik dansitesi ölçümü ile yapılmaktadır. Dansitometrik kemik kütle ölçümleri, ancak testin uygulandığı zamanki kemik yoğunluğu hakkında bilgi verebildiği halde, kısa süreli kemik metabolizma değişikliklerine duyarsız oluşu ve tedaviye erken yanıtı göstermemesi dezavantaj dır. Çalışmamızda postmenapozal osteoporozlu hasta grubunda (n=41) ve postmenapozol sağlıklı kontrol grubunda (n=40) biyokimyasal kemik yapım ve yıkım belirteçlerim çalıştık. Kemik yapım belirteçleri olarak serum T- ALP ve kemik ALP 'yi, yıkım belirteçlerileri olarak serum TrFsAP, idrar CTx, idrar hidroksiprolin, idrar CTx ve Ca/GF çalışıldı. Mevcut enzimatik TrFsAP yöntemini laboratuvanmızda geliştirip, otomasyona uyarladık ve bu belirtecin diğer belirteçlerle korelasyonunu inceledik. Postmenapozal ostoeporozlu hastalarda(48-62 yaşlar arası ) ; TrFsAP'ın T-ALP (r= 0.35, p< 0.05), B-ALP ( r=0.57, p< 0,01), hidroksiprolin ( r=0.70, p< 0.01) ), Ca/GF( r=0.44, p< 0.01) ve CTx ( r=0.78, p< 0,01) ile korelasyonu saptandı. Postmenapozal osteporozlu hasta grubunun serum TrFsAP ortalaması ± standart sapması 15,1 + 2,79 U/L, kontrol grubunun serum TrFsAP ortalaması ± standart sapması 10,82 ± 1,88 U/L bulundu. İki grubun arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı ( p< 0,01). Kemik metabolizma hastalıkları, kemik metastaz hastalıklarında, kurduğumuz otomatize TrFsAP yöntemi ve diğer belirteçlerin daha önceden teşhise yardımcı olması ve hastaların tedaviye yanıtının izlenmesi açısından faydalı olacağı değerlendirilmiştir. 78
Özet (Çeviri)
SUMMARY Application of the Serum Tartrate-Resistant Floride-Sensitive Acid Phosphatase Measurement into Automation and Comparison with Other Bone Markers Postmenapousal osteoporosis is diagnosed very oftenly in elderly women and recent advances focus on its diagnosis and follow-up of its treatment. Although densitometric bone mineral measurement is commonly used diagnostic means in diagnosis of osteoporosis, it supplies little, if any,information about short -term changes in bone turn-over. It is of no use in the follow-up of the treatment because it disadvantageously doesn't show the early response to the therapy. In our study biochemical markers of bone formation and bone resorption were assayed in postmenopausal osteoporotic patient group( n=41 ) and postmenapausal healthy control group. Markers of bone formation included serum total alkaline phosphatase (T-ALP) and bone alkaline phosphatese (B-ALP) while bone resorption markers included serum tartrate resistant floride sensitive acid phosphatase (TrFsAP), urinary collagen-I C telopeptide (CTx), urinary hydroxyproline, calcium per glomerulary filtrate ( Ca/GF ). TrFsAP was assayed by a catalytic method. Existing catalytic TrFsAP assay method was developed into automation and this automated assay was tested if it was correlated to the other bone markers.