Düşük basınç ortamının oksidan/antioksidan mekanizmalara, serum çinko(Zn) ve bakır (Cu) düzeyleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of chronic hypoxic hypoxia on oxidant/antioxidant status, serum zinc (Zn) and copper (Cu) concentrations
  1. Tez No: 111375
  2. Yazar: ALİ RIZA KIZILER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Ü. BORA BARUTÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
6-ÖZET Araştırmamız, yüksekliğe bağlı hipoksinin organizmanın oksidan / antioksidan ve eser elementlerleri üzerine olası etkilerini incelemek amacıyla yapıldı. Yüksekliğe bağlı hipoksiyi oluşturmak için basınç kamarası kullanıldı ve hipoksinin oluşumu esnasındaki oksijen parsiyel basıncının düşmesi nedeniyle dokulara taşnan oksijen miktarı azalacağından, oksidan stresin oluşumunda etkili olan oksijen radikallerinin miktarının da azalacağı varsayılarak eğer oksijen az ise oksijen stresin ve buna bağlı olarak antioksidan mekanizmanın da nasıl etkileneceğini gözlemlemek için bu çalışma başlatıldı. Ayrıca antioksidan mekanizmalarda örneğin süperoksit dismutazın eser elementleri kullanarak işlevini yerine getireceğinden eser elementlerdeki değişimi de gözlemlemek gerektiği kanısıyla çinko ve bakır düzeylerini de ölçmeyi uygun gördük. Çalışmada oluşturulacak hipoksi üç grupta incelendi. Bu gruplar 1 günlük, 15 günlük ve 30 günlük hipoksiye maruz bırakmak şeklinde tasarlandı ve karşılaştırmak için de kontrol grubu oluşturuldu. Çalışma için Wistar-Albino sıçanları kullanıldı. Deney hayvanlarından alınan kan ve doku örneklerinde hematolojik parametreler, oksidan / antioksidan ve eser element düzeyleri tayin edildi. Hematolojik parametrelerden; eritrosit sayısı, hemoglobin miktarı, hematokrit, MCV, MCH, MCHC, retikülosit sayısı, ferritin ve eritropoetin düzeylerine bakıldı. Oksidan/antioksidan parametrelerden ise MDA, SOD, GSH~Px ve GSH-Red değerleri ölçüldü. Eser elementlerden de bakır ve çinko düzeyleri belirlendi. Bulgularımızı irdelediğimizde, hematolojik parametreler bize deney hayvanlarında hipoksinin oluştuğunu göstermektedir. Oksidan ve antioksidan parametrelerde ise azalmalar kaydedildi. Eser elementlerde ise bakır düzeyinde azalmaya karşın çinko düzeyinde artış gözlendi. Bu çalışmadan elde edilen bulguların tümü değerlendirildiğinde; gerek akut gerekse kronik hipoksik hipoksinin etkisiyle organizmada eritropoetik faaliyetlerin hızlandığı, oksidan/antioksidan mekanizmalarında buna adaptasyonunda her iki mekanizmanın da ortak etkilendiğini düşünmekteyiz. Eritropoetik faaliyetlere paralel olarak bakırın çokça kullanıldığı ve çinkonun ise antagonist bir etki göstererek arttığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY Our search has been carried out to examine the possible effects of Chronic Hypoxic Hypoxia on oxidant / antioxidant and trace elements of the organism. A pressure cabin has been used to form chronic hypoxic hypoxia. Since the amount of oxygen to be carried to tissues will decrease because of the decrease in the partial pressure of oxygen during the formation of hypoxia; it is supposed that the amount of oxygen radicals being effective in the formation of oxidizing stress will also be subjected to decrease. This study has been initiated to observe how the oxygen stress and consequently antioxidant mechanism will be affected under insufficient levels of oxygen. Meanwhile, we find it quite convenient to measure the levels of zinc and copper, by the assumption that we need to observe the change in the amounts of the trace elements; because, for example, super oxide disputes will perform its function by using trace elements in antioxidant mechanisms. The hypoxia that would be formed in the study has been divided into three groups. These groups has been designed to be exposed to one-day, fifteen-days and thirty-days hypoxia and another group was kept on hand as a control group. In the study, Wistar-Albino rats has been used. The hematological parameters, oxidant/antioxidant and trace element levels at the blood and tissue samples from the experiment animals have been determined. Among the hematological parameters, the number of erythrocytes, hemoglobin amount, hematocrit, MCV, MCH, MCHC, the number of retikülosit and ferritin and erythropoietin has been measured. Among oxidan/antioxidant parameters, MDA, SOD, GSH- Px, and GSH - Red values has been determined and from the trace elements, the copper and zinc levels are measured. When we examine our results, hematological parameters shows that hypoxia has been formed in experiment animals. Oxidan and antioxidant parameters has decreased; while the level of zinc increases and that of copper decreases. As we consider our findings as a whole, by the influence of both the chronic and the acute hypoxia, the erythropoietic activities are accelerated and in the adaptation of the oxidizer and the anti-oxidizer mechanisms to this acceleration, both mechanisms are commonly effected. It is deduced that the copper is being utilized in a substantial amount parallel to erythropoiesis activities, while the zinc amount increases showing an antagonistic effect.