Capsicum annuum L. (solanaceae) meyvelerinin antioksidan aktivite açısından değerlendirilmesi
Evaluation of capsicum annuum L. (solanaceae) fruits in the aspect of their antioxidant activities
- Tez No: 111377
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
-89- ÖZET Capsicum annuum (Solanaceae) meyveleri memleketimizde en iyi bilinen sebzelerden biridir. Biyolojik aktiviteleri nedeniyle çok yaygın olarak kullanılmakta, özellikle taşıdığı C vitamininden yararlanılmak amacıyla salata olarak tüketilmektedir. Bu çalışmada, Capsicum annuum'un seçilen varyetelerinde yapılan kalitatif analizler sonucunda bitkide antioksidan aktiviteye sahip flavonoitlerin yanı sıra, tanen, alkaloit, saponozit ve lipitlerin varlığı tespit edilmiştir. örneklerde yüksek basınçlı sıvı kromatografisi ile askorbik asit miktar tayini sonucu C. annuum var. frt/tescens'de 390 mg /100 g, C. annuum var. longum'da 390 mg /100 g ve C. annuum var. grossum'da 618 mg /100 g askorbik asit bulunduğu belirlenmiştir. Biyolojik aktivite çalışmaları sonucunda, intragastrik olarak tek doz asetaminofen uygulanan farelerde plazma, karaciğer ve böbreklerde LPO değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında belirgin şekilde artmıştır. Capsicum annuum ekstraktlarının uygulanması plazma ve dokularda LPO'daki artışı inhibe etmektedir. Ekstraktların oksidatif streste koruyucu etkisi bitkinin bileşiminde bulunan askorbik asite bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
-90- SUMMARY Capsicum annuum (Solanaceae) fruits are one of the well known vegetables in our country. It is widely eaten because of its biological activities, preferably as salads to get the benefit of its Vit C content. In this study, qualitative analyses were carried on the three chosen of the plant and tanin, alkaloid, saponoside and lipids were determined in addition to the flavonoids prossesing antioxidant activities. In the samples, the amount of ascorbic acid was determined as 390 mg /100 g, 390 mg /100 g, 618 mg/100 g in C. annuum var. longum, C. annuum var. frutescens, C. annuum var. grossum respectively by HPLC. According to the results of biological activity tests, when compared to control groups a pronounced increase of LPO was observed in the plasma, livers and kidneys of the mice administered a single intragastric dose of acetaminophen. Pretreatment of Capsicum annuum extracts inhibited the enhance of LPO in plasma and tissues. Chemopreventive effects of extracts on the oxidative stress may depend on the ascorbic acid content of the plant.