Ankara'da yaşayan annelerin adipoz doku ve süt örneklerinde poliklorlu binefil (PCB) bileşiklerine ait kalıntı düzeylerinin araştırılması
The search relating to levels of residue of polichlorinated (PCB) compounds in the tissue samples of milk and adipose concerning mothers living in Ankara
  1. Tez No: 111382
  2. Yazar: ERDEM GÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMET ÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
84 VI. ÖZET Yarı sentetik petrol türevi yağlar olan PCB bileşikleri pek çok endüstrileşmiş ve endüstrileşme çabası içinde olan ülkelerde çevre ve insan sağlığı açısından risk taşıyan kimyasallardan birisidir. PCB bileşikleri başta trafo ve kondansatörlerde olmak üzere boya sanayinden kağıt endüstrisine kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinde PCB'lerin kullanım ve üretimi 1977 yılından sonra önemli ölçüde azalmasına ve sona ermesine rağmen insanların ve çevrenin bu bileşiklere olan maruziyeti halen devam etmektedir. Günümüzde bu güne kadar üretilen PCB bileşiklerinin %30- 70'inin halen kullanılmakta olduğu tahmin edilmektedir. PCB bileşiklerinin yağda çözünme özellikleri ve çevrede dayanıklı olmaları nedeniyle bu bileşiklerin biyolojik izlemelerinde başta anne sütü ve yağ dokularından faydalanılmaktadır. Pek çok ülkede anne sütü izleme programları ülke içinde çeşitli bölgelerde ya da ülkeler arasında bu lipofilik bileşiklerin oluşturduğu çevre kirliliği düzeylerinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Sunulan araştırmada 5 yıldır Ankara'da oturan 32 bireyden anne sütü ve 29 bireyden adipoz doku örneği sağlanarak PCB bileşiklerinin miktarı saptanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Gaz-sıvı kromatografisi elektron yakalama (ECD) yöntemi yardımıyla PCB bileşiklerine biyoindikatör olarak kabul edilen 7 PCB bileşiğinin analizleri yapılmıştır. Bu bileşikler; 2,4,4'-85 Trikloro bifenil (28), 2,2',5,5'-Tetrakloro bifenil (52), 2,2',4,5,5'-Pentakloro bifenil (101), 2,3',4,4',5-Pentakloro bifenil (118), 2,2'3,4,4',5'-Hekzakloro bifenil (138), 2,2',4,4',5,5'-Hekzakloro bifenil (153), 2,2',3I4,4',5,5'- Heptakloro bifenil (180)'dir. Araştırma sonucunda süt numunelerinde ortalama (X±S.S); 2,4,4'- trikloro bifenil (28) için 5.66±16.78, 2,2',5,5'-Tetrakloro bifenil (52) için 10.3±21.26; 2,2',4,5,5'-Pentakloro bifenil (101) için 6.6±25.23; 2,3',4,4',5- Pentakloro bifenil (118) için 18.93±48.36; 2,2'3,4,4',5'-Hekzakloro bifenil (138) için 54.25±1 24.43; 2,2',4,4',5,5'-Hekzakoro bifenil (153) için 110.04±141.15 ve 2,2',3,4,4',5,5'-Heptakloro bifenil (180) için 59.78±101.53 olarak saptanmıştır. Bu değerler adipoz doku örneklerinde; 2,4,4'-Trikloro bifenil (28) için 5.02±8.75; 2,2',5,5'-Tetrakloro bifenil (52) için 11.38±18.9; 2,2',4,5,5'-Pentakloro bifenil (101) için 10.4±22.6; 2,3',4,4',5-Pentakloro bifenil (118) için 40.66±89.52; 2,2'3,4,4',5'- Hekzakloro bifenil (138) için 82.26±88.54; 2,2',4,4',5,5'-Hekzakoro bifenil (153) için 141. 66±1 32.33 ve 2,2',3,4,4',5,5'-Heptakloro bifenil (180) için 91.78±122.82 olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlar yurdumuzda PCB bileşiklerine maruziyetin olduğunun bir göstergesi olarak yorumlanabilir, özellikle 2,4,4'-Trikloro bifenil (28), 2,2',5,5'-Tetrakloro bifenil (52), 2,2',4,5,5'-Pentakloro bifenil (101)'in miktarlarının gelişmiş ülkelere göre yüksek çıkması, bu bileşiklere maruziyetin devam ettiği şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
86 VII. SUMMARY The PCB compounds which are semi-synthetic petroleum derivate oil are one of the chemicals carries a risk concerning human and environmental health in many industrialized countries as well as in the countries in an afford to industrialize. PCB compunds has been using in many areas from paint to paper industry, especially in transformers and condersers. Even though the usage and production of the PCBs in industry in many countries around the world has decreased and ended noticeably, human's and environment's being exposed to these compounds still continues. Today it is supposed that 30% - 70% of PCB compounds have been produced till now is still being used. Regarding the biological prosecution of PCB compounds they especially benefit from mother's milk and fat tissues because of the features of being soluble in oil and also environmental resistance of PCB compounds. In many countries mother milk prosecution programmes have been used for determination of environmental pollution level formed by these lipophilic compounds in various areas of the country or between other countries. The amount of PCB compounds has been tried to determine in presented research by providing adipose tissue sample from 29 individuals and mother milk sample from 32 individual resident at Ankara for five years. For this reason 7 PCB compound analysis, which accepted87 as bio indicator, has applied to PCB compounds by Gas-liquid chramatography electron catching (ECD) method. These compounds are 2,4,4'-Trichloro biphenyl (28), 2,2',5,5'-Tetrachloro biphenyl (52), 2,2\4I5,5'-Pentachloro biphenyl (101), 2,3',4,4',5-Pentachloro biphenyl (118), 2,2'3,4,4',5'-Hexachloro biphenyl (138), 2,2',4,4',5,5'-Hexachloro biphenyl (153), 2,2',3,4,4',5,5'-Heptachloro biphenyl (180). As a result of the research average (X±S.S) in milk samples has been determined as 5.66±16.78 for 2,4,4'-Trichloro biphenyl (28); 10.3±21.26 for 2,2\5,5'-Tetrachloro biphenyl (52); 6.6±25.23 for 2,2',4,5,5'- Pentachloro biphenyl (101); 18.93±48.36 for 2,3',4,4',5- Pentachloro biphenyl (118); 54.25±1 24.43 for ; 2,2'3,4,4',5'- Hexachloro biphenyl (138); 110.04±141.15for2,2',4,4',5,5'- Hexachloro biphenyl (153) and 59.78±101.53 for 2,2',3,4,4',5,5'- Heptachloro biphenyl (180). These values has been determined in adipoz tissue samples as 5.02±8.75 for 2,4,4'-Trichloro biphenyl (28); 11.38±18.9 for 2,2',5,5'-Tetrachloro biphenyl (52); 10.4±22.6 for 2,2',4,5,5'-Pentachloro biphenyl (101); 40.66±89.52 for 2,3',4,4',5-Pentachloro biphenyl (118); 82.26±88.54 for 2,2'3,4,4',5'- Hexachloro biphenyl (138); 1 41.66±1 32.33 for 2,2',4,4',5,5'-Hexachloro biphenyl (153) and 91.78±1 22.82 for 2,2',3,4,4',5,5'-Heptachloro biphenyl (180). These results can be interpreted such that there is an exposure to PCB compounds in our country. Especially the higher values of the88 contents of 2,4,4'-Trichloro biphenyl (28), 2,2',5,5'- Tetrachloro biphenyl (52) and 2,2',4,5,5'-Pentachloro biphenyl (101) compared to developed countries can be interpreted such that the exposure to these compounds continues.