Ankara'da yaşayan Suriyeli annelerin ebeveynlik deneyimlerinin sosyo-kültürel yönlerden incelenmesi
Examining of socio-cultural aspects of parenting experiences of Syrian mothers living in Ankara
  1. Tez No: 693106
  2. Yazar: ÜMMÜHAN SALİHA TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK TUNCAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKEN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Ebeveynlik çocukların gelişimi için önemli ve zorlu bir iştir. Suriyeli anneler savaş ve göçün zorlukları arasında ebeveynlik yapmaya çalışmaktadır. Bu annelere yönelik aile ve göç çalışmaları birer sosyal hizmet müdahalesidir. Sosyal hizmet annelere ebeveynlik yapmakta gereken desteği sağlayacak mesleklerdendir. Bu destek için kültürel farkları dikkate alan programlar ve projeler üretilmesi önemlidir. Suriyeli annelere ev sahipliği yapan ülkelerin, yapacağı çalışmalara rehberlik edecek bilgiye ihtiyacı vardır. Ancak ebeveynlik çalışmaları arasında, Suriyeli annelere yönelik, ulusal veya uluslararası, nitel bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışma bu bilgiyi kazandırması açısından önemlidir. Bu araştırma Ankara'da yaşayan Suriyeli annelerin ebeveynlik algılarını, ebeveynlik sürecindeki deneyimlerini ve ebeveynlikleri hakkındaki değerlendirmelerini sosyokültürel farklılıkları dikkate alarak keşfetmeyi amaçlamaktır. Bu çalışma Ankara'da yaşayan 16 Suriyeli anneyle çevrimiçi veya yüz yüze olan derinlemesine görüşme ve katılımcı gözlemle yapılmış nitel bir araştırmadır. Bulgular ebeveynliğin sevilen bir vazife olduğunu ancak sorun, zorluk ve endişe içeren bir süreç olduğunu belirtmektedir. Göçten kaynaklanan zorlukların yanında kolaylıklar da yaşanmaktadır. Bulgular ebeveynlik çalışmalarının farklı toplumlarda farklı sonuçlar verdiği bilgisini desteklemektedir. Ebeveynliği annelerin kültürel özellikleri, tecrübeleri ve bulundukları toplumun özellikleri şekillendirmektedir. Suriyeli annelerin ebeveynlik amacı ve tarzı literatürde tanımlananlardan farklıdır. Bu sebeple tarzlarda yeni ara formlar üretilmesi gerekmektedir. Annelerin ebeveynlik amacı çocuklarını eğitmektir. Bunun için sıcaklık veya sertlik içeren çeşitli uygulamalar kullanmaktadırlar. Başka bir bulgu ise görülen ebeveynliğin aktarılan ebeveynliği etkilediğidir. Annelerin dil, sosyalleşme, eğitim ve geçim konularında zorluk yaşadığı bulgusuna da ulaşılmıştır. Sonuç olarak göçmen annelerin sosyalleşmesini, dil öğrenimini, ebeveynlik becerilerini ve geçimlerini destekleyici ve güçlendirici, din, dil ve kültürel farklılıklara duyarlı uygulamalar geliştirilmelidir. Çocukların dini bilgisini, dil gelişimini ve sporu teşvik eden uygulamalar artırılmalıdır. Anahtar Sözcükler Ebeveynlik, annelik, Suriyeli anne, ebeveynlik tarzları, ebeveynlik tutumları, sosyokültürel farklılıklar
Özet (Çeviri)
Parenting is an important and challenging task for the development of children. Syrian mothers are trying to parent during the challenges of war and migration. Family and migration studies for these mothers are social work interventions. Social work is a professions that will provide support to mothers in parenting. It is essential to create programs and projects for this support which take cultural differences into account. While providing services to Syrian mothers, the necessary national or international qualitative studies for their host countries are limited. The study is significant in that it provides this information. This research aims to explore the perceptions of parenting, their experiences in the parenting process, evaluations concerning parenting by taking into account sociocultural differences of Syrian mothers living in Ankara. This study was conducted online or face-to-face in-depth interviews and participant observation with 16 participants. The findings indicate that parenting is a cherished task, however the process involves problems, challenges and concerns. Migration has both advantages and disadvantages. The findings support the fact that parenting studies yield different results in different societies. Parenting is shaped by the cultural characteristics of mothers, their experiences and the characteristics of the society which they live in. The parenting purpose and style of Syrian mothers are different from those described in the literature. For this reason, it is necessary new intermediate styles. The goal of mothers is to educate children. For this, they use applications involving heat or toughness. It was also found that seen parenting affects transferred parenting. Another finding is that mothers have difficulties in language, socialization, education and livelihood. As a result, practices that are sensitive to religious, linguistic and cultural differences supporting and strengthening the immigrant mothers' socialization, language learning, parenting skills and livelihoods should be developed. Practices that encourages the children's knowledge in religion, language development and sports should also be increased. Keywords Parenting, motherhood, Syrian mother, parenting styles, parenting attitudes, sociocultural differences.