Çorum şehrinin kültürel coğrafyası (Maddi kültür ögelerine göre)
Cultural geography of the city of Çorum (According to the elements of material culture)
- Tez No: 993504
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPEREN KAYSERİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
Özet
Çorum şehri, Orta Karadeniz Bölümü'nün iç kesimi ile İç Anadolu Bölgesi'nin kuzey kısmında bulunmaktadır. Çorum şehrinin doğusunda Amasya, batısında Çankırı, güneyinde Yozgat, kuzeyinde Sinop, kuzeydoğusunda Samsun, güneybatısında Kırıkkale şehirleri bulunmaktadır. İl merkezi dahil olmak üzere toplam 14 ilçesi bulunan Çorum şehri, Çorum Çayı'nın doğusunda, denizden yaklaşık 800 metre yükseklikte kurulmuştur. İlin kuzey ve kuzeydoğusunda Canik Dağları'nın batı uzantıları, güneyinde Bozok Yaylası, doğusunda Kızılırmak, kuzeybatısında Ilgaz Dağları'nın doğu uzantıları yer almaktadır. Cumhuriyet'ten önce hizmet ve tarım şehri olan Çorum'da, 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra hızlı bir kentleşme dönemi yaşanmıştır. İç Anadolu Bölgesi'ni Karadeniz Bölgesi'ne bağlayan ulaşım güzergâhının üzerinde bulunan Çorum ili, birçok medeniyete ev sahipliği yaparak tarih boyunca farklı kültürleri bünyesinde barındırmıştır.“Çorum Şehrinin Kültürel Coğrafyası (Maddi Kültür Ögelerine Göre)”adlı bu çalışma ile Çorum ilinde yaşayan insanların geçmişten günümüze kadar getirmiş olduğu kültürel birikimin ve kültürel peyzajın, Kültürel Coğrafya bakış açısıyla incelenerek ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, nitel araştırma yöntemleri kapsamında etnografik araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Araştırmada öncelikle durum tespiti yapılmış olup, konu ile ilgili literatür çalışması yapılarak araştırma sahasıyla ilgili daha önceden yapılan çalışmalar incelenmiştir. Sonrasında, saha çalışmaları kapsamında etnografik araştırmanın veri toplama araçlarından olan yerinde gözlem metodu kullanılmıştır. Araştırma sahasında yaşayan insanlar ile yapılandırılmamış görüşme formlarıyla mülakatlar yapılmıştır. Saha araştırmaları tamamlandıktan sonra gözlem ve görüşmelerden elde edilen veriler ile yazılı kaynaklardan elde edilen veriler doküman analizi ile değerlendirilip yorumlanmıştır. Ayrıca görselliğin sağlanabilmesi amacıyla harita, tablo, grafik ve saha araştırması esnasında çekilen fotoğraflardan faydalanılmıştır. Sonuç olarak; maddî kültür ögeleri olan mesken kültürü, giyim kuşam kültürü ve gastronomi kültürünün doğal ortamın etkisi ve yörede yaşayan insanların kültürel birikimiyle şekillendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Çorum Province is located in the inner part of the Central Black Sea Region and northern Central Anatolia. Çorum borders Amasya to the east, Yozgat to the south, Çankırı to the west, Sinop to the north, Samsun to the northeast, and Kırıkkale to the southwest. The province, including its capital, consists of 14 districts and lies east of Çorum Stream at about 800 meters altitude. Geographically, it is surrounded by the western extensions of the Canik Mountains in the north and northeast, the Bozok Plateau in the south, the Kızılırmak River in the east, and the eastern extensions of the Ilgaz Mountains in the northwest. Historically an agricultural and service-oriented city before the Republic, Çorum experienced rapid urbanization in the latter half of the 20th century. Strategically located on the corridor connecting Central Anatolia and the Black Sea Region, Çorum has hosted various civilizations and integrated diverse cultures. This study, titled“Cultural Geography of Çorum City (According to Material Cultural Elements),”aims to explore and present the cultural accumulation and landscape shaped by the residents of Çorum from past to present through cultural geography. For this purpose, qualitative research methods, particularly ethnographic approaches, were employed. Initially, the research involved situational analysis and literature review of prior studies. Subsequently, field studies utilized on-site observation, a key ethnographic data collection method, alongside unstructured interviews with local residents. After fieldwork, data from observations, interviews, and literature were analyzed using document analysis. Visual aids such as maps, tables, graphs, and field photographs were included to enhance comprehensibility. The study concludes that material cultural elements, including residential clothing, and gastronomic culture, have been significantly influenced by the region's natural environment and cultural heritage.