Kronik hemodiyaliz hastalarında kuru ağırlığın digital benzeri madde ve atrial natriüretik peptid düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between dry weight and the levels of digitalis-like immunoreactive substance and atrial natriuretic peptide in the patients on hemodialysis
  1. Tez No: 111406
  2. Yazar: SÜLEYMAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR TÜLBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Hemodiyaliz hastalarında Kuru ağırlığın hatasız olarak ölçülmesi yaşamsal önem taşımaktadır. İntravasküler hipervolemi digital benzeri immün reaktif madde (DLIS) ve atrial natriüretik peptid (ANP) düzeylerini arttırmaktadır. Bu iki biyokimyasal maddenin hipervolemi kriteri olarak kullanılabilirliği ve ultrafiltrasyon sonucunda azalan intravasküler sıvı hacmine paralel bir düşme gösterip göstermediklerini araştırmak amacıyla, iki evreli bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Endojen DLIS 'in anti-digoksin antikorları ile verdiği çapraz reaksiyon nedeniyle, DLIS düzeyleri FPIA ( Fluorescence Polarization Immunoassay) ve MEIA (Microparticle Enzyme Immunoassay) gibi iki ayrı yöntemle belirlenmiştir. İncelemeye alınan 42 hemodiyaliz hastasının bazal DLIS-FPIA, DLIS-MEIA ve ANP düzeyleri kontrol grubundan (n=20) anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Relationship Between Dry Weight and the Levels of Digitalis-Like Immunoreactive Substance and Atria! Natriuretic Peptide in the Patients on Hemodialysis Perfect measurement of dry weight in hemodialysis patients has a vital importance. Intravascular hypervolemia increases the levels of digitalis like immunoreactive substance (DLIS) and atrial natriuretic peptide (ANP). A two-stage study was performed in order to investigate both the availability of these markers as hypervolemia criteriae and whether the levels of the markers decrease or not in parallel to the reduction in intravascular fluid volume secondary to ultrafiltration. Since endogenous DLIS gives cross-reaction to anti-digoxin antibodies, the levels of DLIS were determined by two seperate techniques, such as FPIA (Fluorescence Polarization Immunoassay) and MEIA (Microparticle Enzyme Immunoassay). The basal levels of DLIS-FPIA, DLIS-MEIA and ANP in forty-two hemodialysis patients were significantly higher compared to control (n=20).