99m Tc radyoizotopunun üretimi
- Tez No: 11142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİ T. OKUMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, tıpta beyin sintigrafisinde önemli bir uygulaması olan Tc-99m radyoizotopunun, Mo-98 den nötron ışın laması ile elde edilen Mo-99 un 0“ bozunmasıyla, üretimi ve bu üretime esas olan gerekli kimyasal işlemlerle ayrıştırılması incelendi. Çalışmada adı geçen radyoizotopun üretilmesindeki bütün aşamalar Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezinde incelendi. Sonuçta 44 saat 15 dakika nötron ışınlaması ve gerekli kimyasal işlemler yapıldıktan sonra 15 m Ci/ml aktiviteli % 98-99,3 radyokimyasal kaliteli radyoizotop üretildi. Çalışma da ayrıca.radyoaktiviteyle ilgili temel bilgiler, radyoaktif bozunma, ardışık radyoaktif bozunma incelenerek üretilen ”Vpc radyoizotopunun tıpta bir uygulaması olarak beyin sintigrafisi ve sonucu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT m In this thesis the productxon o-f Tc-99m radioisotope, which has an important application in brain scintigraphy, has been studied. In the production process, first the Mo-98 nuclei are irradiated by the slow neutrons from the TR-2 Nuclear reactor to produce Mo-99 radioisotopes. Then from those nuclei the Tc-99m radioisotopes were produced throuh a B~-decay and the chemical separation treatment. The experimental part of the work was done in Çekmece Nuclear Research and Education Center, in Istanbul. In the end of the work, that means after an irradiation time of 44 Hours 15 minutes and necessary chemical and other processes, a Tc-99m isotope sample with 15 m Ci/ml activity and 98-99.3 % chemical quality was produced. In the work also the necessary background related to radioactivity is reviewed and as an application of Tc-99m radioisotope in medicine a brain scintigraphy and its result is given.