25.1 MeV enerjili protonların karbon-12 den esnek ve esnek olmayan saçılması
- Tez No: 11143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİ T. OKUMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ill ÖZET 25.1 MeV enerjili polarize protonların karbon-12 çekirdeğin den 55,58,61,64,67,70 ve 74 derece laboratuvar açılarında esnek, 1212 1212 C(p,p) e ve esnek olmayan, C(p,pO C, saçılması incelendi. Bu açılarda, danışmanım N.T.Okumuşoğlu'nun Lawrence Berkeley La boratuvar ında başka bir çalışma (Ok 83) sırasında aldığı, veri lerin değerlendirilmesi ve analizi yapılarak esnek ve esnek ol mayan saçılma dif feransiyel tesir kesitler hesaplandı. Elde edi len esnek saçılma differansiyel tesir kesit sonuçları J.Lowe ve L.Watson (Lo 66)' un 24.1 MeV ve 26.1 MeV enerjili polarize pro tonlarla ölçtüğü differansiyel tesir kesit değerlerinden interpo lasyonla 2 5.1 MeV proton enerjisi için elde edilen sonuçlar ile 12 12 karşılaştırıldı. Aynı şartlar altında esnek, CCp*,p) C, ve es nek olmayan, CCp*,p') Cj saçılma için analiz gücü (A ) değerleri ölçüldü. Eldeki spektrumlardan ve deney sırasında ölçülmüş olan enerji kalibrasyonundan karbon-12 'nin temel durum (0 ), birinci uyarılmış durumu (2 ), ikinci uyarılmış durumu (0 ), üçüncü uya rılmış durumu (3 ) için uyarma enerjileri E hesaplandı. Temel durum için E (0 ) = 0+ 0 MeV, birinci uyarılmış durum için E (2 ) == 4.403± 0.067 MeV, ikinci uyarılmış durum için E (0 ) =7.692 X X ±0.086 MeV ve' üçüncü uyarılmış durum için Ex(3~) =9.725 ±0.069 MeV bulundu. Ayrıca '0-18 0 derece laboratuvar açıları arasında karbon- 12 'nin temel durum, birinci, ikinci ve üçüncü uyarma durumların dan protonların saçılma kinematiği sunuldu.
Özet (Çeviri)
IV Abstract: Elastic and inelastic scattering of polarized 12 protons from C nuclei at E =25.1 MeV and in the region p between 55 and 74 degrees laboratory angles with 3 (lab.) steps were examined. Differantial cross section and Analyzing power values for the scattering of protons from the ground state, 2+(4.4389 MeV) state, 0+(7.654 MeV) state and 3~(9.641 MeV) state 12 of C were obtained for this region. Also from the spectra and 12 energy calibration the energies of the excited states of C nucleus were obtained as follows: E ( 2+ >4.403±.067 MeV, E ( 0:*')-7.692±.086 MeV and E < 3" )=9.725±..069MeV. X