Yaygın internal metod ile uygulanan dayanıklılık çalışmalarının 15-17 yaş grubu kız voleybolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkileri
The effects of the endurance training feminine volleyball players of 15-17 years old, applying extensive internal method on physical and physiological parameters
  1. Tez No: 111430
  2. Yazar: TUĞRUL İNCE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET Yaygın interval metod ile uygulanan dayanıklılık antrenmanının, aerobik güç (maks V02), anaerobik güç, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut ağırlığı, istirahat nabzı, istirahat kan basınçları, yatay ve dikey sıçramaları, esneklik, solunum parametreleri, boy ve vücut ağırlıkları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacı ile yapılan çalışmaya 20 sağlıklı- gönüllü voleybol oynayan 15-17 yaş grubu bayan sporcular iştirak etmiştir. Denekler random metodu ile iki gruba ayrılarak, deney ve kontrol grubu oluşturulmuştur. (nD=10, nK=10) interval antrenman grubundaki denekler % 40-60 yüklenme şiddeti ile antrenmanlara 10 hafta süre ile haftada 3 gün katılmışlardır. Bütün ölçümler antrenman programından 2 gün önce ve sonra yapılmıştır. İstatistiksel analizler, aritmetik ortalama, standart sapma, independent samples t test ve paired samples t test ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effects Of The Endurance Training Of Feminine Volleyball Players Of 15-17 Years Old, Applying Extensive interval Method On Physical And Physiological Parameters The purpose of this study was to, asses effects of endurance training practiced with interval training method on aerobic power, percent body fat, fatless body weight, resting heart rate, resting blood pressure, horizontal and vertical jumping, flexibility, respiration parameters, lenght and weight of 20 healthy, volunteer girl voleyball players aged 15-17 years group. The subjets were divided into two groups as control (n = 10) and interval (n = 10) running groups. Subjects in the extensive interval training group joined the trainings three times in a week for ten weeks at 40 - 60 % of their maximum HR. All measurements were taken within two days before and after the training, statistical analyses included mean (x), standart deviation (SD) Indipedent and Paired Samples T - Test. The results of the present study indicated that in the extensive interval training grup, there was a significant increase in lenght, aerobic strenght (maks V02), anaerobic power, flexibility, horizontal and vertical jumping, fatless body weight, FVC, FEV 1, FEV 1/FVC % Whereas percent of body fat, resting heart rate, resting systolic and diastolic blood pressure were signifigcantly low.