Yıldız erkek voleybolcularda pliometrik antrenmanın dikey sıçrama ile bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of plyometric training programme of male volleyball players, between the age of 13 and 15, on vertical jump and some physical and physiological parameters
  1. Tez No: 111431
  2. Yazar: ERCAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MANSUR ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 4106
Özet
91 6.ÖZET: Bu çalışmanın amacı; 8 haftalık pliometrik antrenman programının yıldız (13-15 yaş) erkek voleybolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerine etkilerini tespit etmektir. Araştırmaya, Gaziantep Kurtuluş İlköğretim Okulunda 3 yıldır voleybol oynayan 24 sporcu öğrenci gönüllü ve sağlıklı olarak katılmışlardır. Deneklerin fiziksel ve fizyolojik parametreleri standardize edilmiş alan ve laboratuar testleri ile belirlendi. Deney grubu 8 hafta süre ile haftada 3 gün pliometrik egzersizler ve teknik antrenman, kontrol grubu ise haftada 3 gün sadece teknik antrenman yaptılar. 8 hafta sonunda deneklerden elde edilen sonuçlar ön ve son testlerin aritmetik ortalama (X), standart sapma (S.d) ve tekrarlı ölçümlerde ANOVA testi, Repeated Measure ANOVA bilgisayar programında gerçekleştirildi. 8 haftalık antrenman programı sonucunda deney grubunun antrenman öncesi ve sonrası ölçümleri karşılaştırıldığında dikey sıçrama (P0,05) Pliometrik antrenmanın araştırmada tespit ettiğimiz parametrelerden dikey ve yatay sıçrama yeteneği, sürat ve anaerobik güç üzerinde performans açısından olumlu etkilerinin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
92- 7.İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY): The aim of this is to find out the effects of a 8 weeks plyometric training program on physiological and physical parameters of male voleyball players between tahe age of 13 and 15 players. To investgation; 24 student players who are playing in Kurtuluş secondary school for three years were utilizet as volunteer and healty. The physical and physiological parameters-of the subjects were «determinet by-standardizet lab and field tests. Experimental group has performed plyometric exercises and technical training three days a week for eight weeks. The results of the survey, the arithmetic average of the pre and after training tests (X), standart deviation (S.d) ANOVA test and the analysis, were evaluated by computer. At the end of the 8 weeks training, the pre and after test results of perimental group were compared and a significant increase was observed.