Farklı spor türlerinde ve farklı yaş gruplarında detraining etkilerinin araştırılması
Investigation of detraining effects in different sports and age groups
- Tez No: 138091
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KAMİL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; futbol, voleybol ve basketbolda düzenli antrenman yapan genç erkek sporcularda antrenmana ara vermenin bazı motorik ve antropometrik özellikler üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya Antalya il merkezinde bulunan voleybol, futbol ve basketbol spor klüplerinden gençler (14-16) ve yıldızlar (12-14) grubunda yarışan ve düzenli antrenman yapan sporcular ve aynı yaş gruplarından iki kontrol grupları katılmışlardır. Sporculara ve kontrol grubuna detraining başlangıcı, 15. gün ve 30. gün olmak üzere 3 kez motorik (aerobik dayanıklılık, anaerobik güç, kuvvet, esneklik ve denge) ve antropometrik testler uygulanmıştır. Gruplar performansları bakımından karşılaştırıldığında Futbol branşının esneklik hariç tüm motor test parametreleri bakımından diğer spor branşlarından daha üstün oldukları ve tüm sporcu gruplarının da kontrol gruplarından daha üstün oldukları bulunmuştur. Esnekliğin en iyi olduğu branş voleybol olarak bulunmuştur (p0,05). Aerobik performansları yıldız basketbolcularda genç futbolcularda ve genç voleybolcularda düşüş göstermiştir. Ortalama güç ve zirve güç bakımından sadece yıldız ve genç futbolcularda bir artış bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the study was to compare effect of detraining on some motoric and anthropometric characteristics of young soccer and volleyball and basketball players who participate regular training. Competitive junior (12-14 age) and young athletes (14-16 age) and untrained same age as groups control groups were participated in this study. Anthropometric and motoric tests were applied to subject three times during the detraining process (2.nd day and 15.th day and 30.th day). In the examination of differences in pre and post measurements, weight and fat percentage increased significantly in all trained groups during the detraining (p0.05). In anaerobic performance there were decreases in junior basketball, young soccer and volleyball groups. In the results of mean power and peak power, only junior and young soccer athlete's performances increased.