Kamu personelinin rekreatif eğilimleri: Muğla ili örneği
Recreative activities of state employees: Muğla sample
  1. Tez No: 111434
  2. Yazar: ERCAN ZORBA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUAT KARAKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 863
Özet
ÖZET Araştırmanın yöntemi alan araştırmasına dayalı olup, anket yöntemi uygulanmıştır. Ankette, kişisel, sosyal, boş zaman değerlendirme, faaliyetler ve tesisler ile ilgili bilgi toplamaya yönelik 24 soru sorulmuştur. Araştırmanın evrenini Muğla İl merkezi, örnekle mini ise çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak çalışan memurlar oluşturmaktadır. Ankete katılanların sayısı 230 dur. Anket sonuçlarının değerlendirilmesinde SPSS istatistik değerlendirme paket programının 10.0.1 versiyonu kullanılmış. Değerlendirme sırasında araştırma verileri gruplandırılmış. Bu gruplandırma doğrultusunda sonuçlar arasında varyans analizine dayalı olarak Duncan testi ve yüzdeleri alınmıştır. Bu araştırmaya göre Muğla ilinde çalışan kamu personelinin boş zaman değerlendirmeye yönelik tesis ve imkanı olmadığı, çalışanların ise kendilerine ait boş zamana ve rekreatif etkinliklere ihtiyaç duydukları, çalışanların ekonomik durumlarının çok iyi olmadığı söylenebilir. Muğla ilinin turizm açısından önemli bir yer olduğunu, fakat Muğla il merkezinde çalışan kamu personelinin şehrin bu imkanlarından faydalanamadığını ve turizm açısından yeterli rekreatif etkinliklerin olmadığı söylenebilir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research process depends on, management field and public survey is used. There were 24 question which were reated with personal activities, social, spare time spending behaviors and evaluations. The research area was city of Muğla, and the local research group was goverment employees who belong to 657 numbered goverment law. The number of persons who atlend to survey was 230. The evaluate the survey SPSS,version statistical program was used 10,01 and the research data were grouped to compure the data results Duncan variction analysis and percentage values were used. The goverment persons of Muğla don't have enough social complex to spend their spare time efficiently and also enough spare time. We can conclude that person need recreatif activities but their economical statics not enough to do these activities. ingeneral Muğla is an important touristic city,but goverment persons can't get benefit from these facilties and finally Muğla has not enough recreatif facilties. 52