Rekreasyonel merkezler ve bu merkezlerden üniversite öğrencilerinin yararlanma durumu: Tokat örneği
Recreational centres and the situation of university students using these centres: Tokat example
  1. Tez No: 111435
  2. Yazar: YAKUP PAKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNER EKENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Rekreasyonel Merkezler ve Bu Merkezlerden Üniversite Öğrencilerinin Yararlanma Durumu (Tokat Örneği) Rekreasyon, bireylerin hayatlarım idame etmek için yapmaları gereken işler dışında arta kalan zamanlarda yaptıkları sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerdir. Çalışmamızda mevcut rekreasyonel merkezlerin durumu ve bu merkezlerden Gaziosmanpaşa Üniversitesinde okuyan öğrencilerin haberdar olup olmadıkları ve ne kadar faydalandıklarının tespiti hedeflenmiştir. Özellikle Anadolu'daki yeni üniversitelerin öğrencilerinin sıklıkla yaşadıkları boş zamanlan değerlendirme sorunlarının küçük bir örneğini teşkil eden Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğrencilerinin beklenti ve isteklerini tespit etmek ve onların daha iyi bir ortam içerisinde eğitim almalarını amaçlayan çalışmamızın bu konuda yapılacak çalışmalara örnek teşkil edeceği kanısındayız. Üniversite öğrencilerine uygulanan anket formu ile gerek kişisel ve gerekse rekreasyon kavramı hakkında bilgilere ulaşılarak sonuçlar istatistik değerlendirmeye tabi tutuldu. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (Statistics Package for Social Sciences) programı kullanıldı. Bulunan sonuçlarla yüzde dağılım tabloları ve grafikler oluşturarak çeşitli çalışmalarla kıyaslanıp tartışıldı. Sonuç olarak; Elde edilen bilgiler ışığında rekreasyon kavramının üniversite öğrencileri tarafından bilindiği, öğrencilerin üniversite içindeki tesislerden çok üniversite dışındaki tesisleri tercih ettikleri tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin üniversitedeki ve ildeki tesisleri yeterli bulmadıkları, yeni tesisler istedikleri mevcut tesislerin işletilmesi ile ilgili daha objektif ve faydalı çalışmalar bekledikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Recriational Centres and the situation of University Students Using These Centres (Tokat Example) Recreation is the social, cultural, and sportif activities that people do except the activities they have to do to survive. In our study we intended to find some information about the presents situation of recreation centres and if the Gaziosmanpaşa University students are aware of this and how often they use these centres. We think that our study which aims to find the wishes and hopes of the Gaziosmanpaşa University students who forms a small example of the problems of the students in Anatolian universities will be a model for the studies that will be done in this fields. By doing a questionnaire among university students, some information about the recreational centres and personel information were obtained and these results were ased statistically. During the assessment of theses data SPSS (Statistics Package for Social Sciences) programe was used. With the help of these results percentage dispersion tables and graphics were formed and they were discussed by contrasting them with different studies. As a result, by the help of information found, it was determined that the concept of recreation was known by the university students and they preferred the foundations outside the universities to the ones at the universities. It was also determined that the students find the foundations at universities and in the city centres insufificient, they want new foundations and they exept some useful and objective studies regarding the operation of present foundations.