Bazı takım ve ferdi spor branşlarındaki antrenörlerin iş tatmin düzeylerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determining the satisfaction level of some trainers, who are on duty of individual and team sports branches
- Tez No: 111433
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 647
Özet
41 ÖZET Sporda ana öğe antrenörlerdir. Sporun sistemlerinde sorunların bilimsel yaklaşımla çözülebilmesi ve yenileşme çabalarının başarıyla sonuçlanabilmesi, ancak antrenörlerin iyi bir eğitim ve mesleki formasyonun verilmesiyle mümkün olacaktır. Çağdaş yönetim anlayışında iş görenin başarısı ve verimliliği için insan öğesinin üzerinde dikkatle durulmaktadır. Çünkü, örgütlerde çalışan kişiler, zaman zaman kendilerinden ve çevrelerinden kaynaklanan çeşitli sebeplerle stres altına girmektedirler. Bu yüzden iş görenler örgütle de bütünleşememektedir. Bu nedenle sporda antrenör sporcu etkileşimini sağlamak için yapılacak pek çok araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu araştırmada takım ve ferdi branşlarda görev yapan antrenörlerin iş tatmini araştırılmıştır. Araştırmaya Ankara, İstanbul ve Sakarya'dan toplam 238 kulüp ve ferdi antrenör katılmıştır. Minessota Satisfaction Questionare (MSQ) iş doyum anketi 18 sorudan oluşmaktadır. Her bir soru içinde, sorulan herhangi bir yönden kişinin işinden duyduğu hoşnutluk derecesini tanımlayan beş şık vardır. Bu şıklar; Hiç hoşnut değilim, hoşnut değilim, kararsızım, hoşnutum, çok hoşnutum'dur. Bu araştırma sonucunda takım ve ferdi branş antrenörlerinin yaptıkları işten hoşnut oldukları, ancak almış oldukları ücretten ve çalışma ortamlarından hoşnut olmadıkları görülmektedir. Ayrıca ferdi branş antrenörlerinin yaptıkları iş neticesinde manevi olarak daha fazla tatmin olduklarını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY The main element in sports is trainers. In sports system, solving problems with scientific approaches will only be possible with breeding well-educated trainers. In contemporary administration, success and fertility of worker is regarded. People who work for civil organizations are sometimes under pressure, sourced by various reasons, either private or general. That is why workers cannot integrate with civil organizations. Therefore, various scientific researches are needed in order to provide the improvement of relations between trainers and sportsperson. In this research, work satisfaction of elite trainers in individual and team sports is searched. Minessota Satisfaction Questionare (MSQ) consists of 1 8 questions. There are five choices in each question targeting to show degrees of people's work satisfaction. These are; I have been never satisfied, I am not satisfied, I am unstable, I am satisfied, I am too satisfied. Deniz and Güliz Gökçora in Hacettepe University made translation of MSQ from English into Turkish. Translated texts were translated into Turkish again afterwards and proficiency of the translation was proved. This research was tested by Bosphorus University on people who work in various organizations. At the and of the research, it is clear that, trainers, who are on duty of both individual and team sports, enjoy their jobs, however they are not satisfied with the amount of their wages and their working conditions. On the other hand, it can be easly said that, trainers of individual sports branches are satified with their jobs in morally.